Dünyada paranın söz sahibi olan ABD Merkez Bankası Fed, faiz oranlarını yüzde 0 – 0.25 aralığında sabit tuttuğunu açıkladı. FED Başkanı Jerome Powell, ayrıca istihdamda yeterli verileri elde etmeleri sonucunda varlık alımlarını azaltacaklarını belirtirken, dijital dolar konusunda araştırmanın çok yakında yayımlanacağını ifade etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, tüm dünyanın merakla beklediği açıklamayı yaptı. Faizi 0-0.25 aralığında değiştirmeyen FED, varlık alımlarının etkisinin büyük oranda azaldığını duyurdu. FED Başkanı Jerome Powell, “Varlık alımlarının gelecek yılın ortasında sonlanmasının uygun olduğunu düşünüyoruz. Eğer iş gücü verileri beklentilerimizle uygun gerçekleşirse Kasım’da bile varlık alımlarını azaltmaya başlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

FED ne zaman faiz artıracak?

Powell, varlık alımlarının azaltılmasıyla ilgili sürecin faiz artışıyla ilgisinin bulunmadığına dikkati çekerek, Fed yetkililerinin yarısının 2022’de faiz artışı beklediğini ancak faiz artışının büyük ihtimalle varlık alımlarının azaltımı sonlandıktan sonra yapılabileceğini dile getirdi.

Dijital dolar ne durumda?

Powell ayrıca, merkez bankası dijital parası (dijital dolar) CBDC’nin maliyet ve faydalarını inceleyen araştırmayı “yakında” yayımlayacağını söyledi.

FED, Boston Fed’in bir CBDC için kullanılabilecek teknolojiyi keşfetmek için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile üstlendiği bir araştırma projesi de dahil olmak üzere konuyla ilgili başka araştırmalar da yapıyor. Powell, Fed’in konuyla ilgili olarak halktan ve seçilmiş yetkililerden de görüş isteyeceğini söyledi.

Fed yetkilileri, bir CBDC ihtiyacı konusunda bölünmüş görünüyor. Fed Başkanı Lael Brainard da dahil olmak üzere bazıları, Çin gibi diğer büyük ekonomilerin daha agresif hareket ettiği bir zamanda ABD’nin bölgede lider olması gerektiğini söylerken, FED Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles ve diğerleri dijital paranın faydaları konusunda daha şüpheci.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!