ABD Merkez Bankası (FED), Temmuz ayındaki faiz kararından sonra bir kez daha faiz indirimine giderek 25 baz puan indirerek yüzde 1,75-2,00 aralığına çekti.

Temmuz ayında faiz indirimine giden ABD Merkez Bankası (FED), bugünkü toplantıda Çin ile olan ticari savaş, Suudi devletinin resmi petrol şirketi Aramco’ya yapılan İHA saldırısı, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve jeopolitik gelişmeler doğrultusunda yeni faiz kararını açıkladı ve oranı 25 baz puan indirerek yüzde 1,75-2,00 olarak belirledi. Dolar/TL kuru ise bu karar sonrası 5.66’dan 5.69’a yükseldi.

FED, 31 Temmuz tarihinde de politika faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 2,00 – 2,25 aralığına çekme kararı almıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, faiz kararı sonrası attığı tweette, FED’in aldığı faiz belirlemesi için “Powell ve FED yine başarısız oldu. Cesaret yok, anlam yok, vizyon yok. Berbat bir iletişimci” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Okan Kılıç

Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. 5 yıldır haber ve içerik alanında projelerde yer aldım. Bu 8 yıllık tecrübemi kripto para sektörüne aktarmak için gazetecoin.com’la iş birliğine gittim. Umarım okuyucuyu daha fazla memnun eden içerikler oluşturabiliriz.