ABD Merkez Bankası FED, faizleri değiştirmeyerek yüzde 0-0.25 aralığında sabit tuttu.

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında tüm dünyayı ilgilendiren kararı açıkladı. FED yetkililerinin 2023’te iki faiz artırımı bekliyor olduğunu gösteren tahminler sonrası Dolar Endeksi yükselişe geçti. Bitcoin kısa süreli bir yükselişle yeniden 40 bin dolar sınırını aşmaya çalıştı ancak bu seviyelerde tutunamadı ve 38 bin dolar civarına geriledi.

Öte yandan Fed, enflasyon beklentisini tam 1 puan artırarak yüzde 3,4’e yükseltti. Dolar endeksi bankanın yazılı ekonomik öngörülerini yayınlamasının ardından 90,55 düzeylerinden hızla 91’in de üzerine sıçradı ve TSİ 21:18’de 90,92 düzeyinde işlem gördü.

ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri ise Fed’in enflasyon öngörülerini yükseltmesi sonrası yüzde 1,55’e kadar yükseldi.

FED Başkanı Jerome Powell, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Ekonomideki riskler devam ediyor. Enflasyon son aylarda ciddi şekilde arttı ve beklenenden daha yüksek ve kalıcı olabilir.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.