ABD Merkez Bankası (FED), coronavirüsün etkilerini azaltmak adına Asya’dan gelen dolarları karantinaya almaya karar verdi. İran da yine coronavirüs nedeniyle vatandaşlarından kağıt para kullanmamaları yönünde çağrıda bulundu.

Dünya genelinde 101 binden fazla vaka tespit edilen ve 3400’den fazla insan hayatını kaybettiği, hastalığa yakalanan 55 bin kişi ise tedavi edildiği Coronavirüsten daha fazla insanın zarar görmemesi adına ülkeler önlemler almaya devam ediyor.

İran’da banknotun yasaklanması gündemde

ABD Merkez Bankası, aldığı kararla virüsün yayılmasını engellemek amacıyla Asya’dan gelen dolarları kullanıma sokmadan önce karantinaya alacağını açıkladı. FED, önlem olarak şubelerinin Asya’dan ülkeye dönen dolarları kurumlara dağıtmadan önce 7 ile 10 gün arasında depoda tutacak.

Öte yandan İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ülkede seferberlik başlattıklarını ve coronavirüs nedeniyle ülkede kağıt para kullanmalarını istemediklerini açıkladı. Vaka sayısının 5 bine dayandığı ve 124 kişinin hayatını kaybettiği İran’da banknot kullanımını şimdilik azaltmak için başka önlemlerin de düşünüleceğini ifade edildi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.