ABD Merkez Bankası (FED), finansal sistemin istikrarına ilişkin genel değerlendirmesinde kripto para birimlerinin fiyatında çarpıcı bir artış ve bunun da risk iştahıyla ilgili olduğunu belirtti ve bu görüş ilk kez FED tarafından dillendirildi.

ABD Merkez Bankası (FED)’in 6 aylık para politikası raporunda, Kongre’ye “çeşitli kripto varlık fiyatlarındaki artışın” yatırımcıların artan risk iştahını yansıttığını söyledi. Fed içindeki yetkililer daha önce kriptoyu tartışmış olsa da, kurumun kendisi varlık sınıfını daha geniş piyasa koşullarını değerlendirmek için bir ölçüt olarak nadiren kullandı.

Bu rapor doğrultusunda FED’in kripto paralara artık ufak da olsa bir yer ayırdığını görmek mümkün ve FED bunu ilk kez yapıyor. ABD Merkez Bankası’nın üst düzey yöneticileri, dijital bir dolar projesinde nasıl ilerleyecekleri gibi daha sistemik kripto ile ilgili soruları ele almaya hazırlanırken, son aylarda önemli insanlarla bir araya geldi ve bu projenin geleceğini konuştu.

FED Başkanı Jerome Powell’ın 11 Mayıs 2021’de ABD’nin en büyük kripto para plâtformu Coinbase CEO’su Brian Armstrong ve Dijital Dolar projesinin başındaki isim Chris Giancarlo ile bir toplantı gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.