Kripto para, uzun zamandır geleneksel finans sisteminin bir tür antitezi olarak görülüyor, ABD Merkez Bankası Fed’in sürekli para basımı ve gevşek para politikası Bitcoin’in ‘sınırlı yapısına’ ters düşüyor.

Küresel ekonomide yaşanan son koronavirüs fırtınası ve Fed’in buna karşın gerçekleştirdiği parasal genişleme tepkisi, merkezi olmayan dijital para birimlerinin önemini ve ihtiyacını doğrulamış görünüyor.

Fed sınırsız para basması kripto paranın önemini ortaya çıkarıyor

Fed Başkanı Jerome Powell, başlarda reddettiği Bitcoin’i geçtiğimiz ay verdiği röportajda, altın gibi bir değer deposu olarak gördüğünü açıklamıştı. Merkez Bankası’nın bir numarası, önceki günlerde Ped’in parasal genişleme politikasıyla ilgili NBC’ye verdiği röportajda ““Bu konuda bu hamleleri agresif ve açık bir şekilde yapmaya devam edeceğiz. Cephanemiz bitmeyecek” demişti.

Bitcoin’in sahip olduğu sınırlı arzı ve düzenli madencilik ödülleri bu konuda lider kripto parayı öngörülebilir ve çözüm odaklı olmasını ortaya koyuyor. Geleneksel finansal sistem ve sabit enflasyon, öngörülemezlik gerektiren gevşek para politikasına aykırı.

Kısa vadede, Fed’in para basma politikası ekonomiye büyük olasılıkla destekleyecek ama bu politikaların uzun vadeli etkileri büyük olacak ve bildiğimiz gibi mevcut finansal sistemin patlaması için zemin hazırlayabilir. Bu potansiyel patlama, zamanla kriptoyu destekleyen merkeziyetsizliğe doğru toplumsal bir değişime yol açabilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.