Filecoin (FIL), bilgisayarınızda kullanmadığınız, atıl duran depolama alanınızı bulut teknolojisi ile satmanıza veya başkalarından bulut üzerinden alan satın almanıza yarayan merkeziyetsiz bir platformdur. 2017 yılında ortaya çıkan Filecoin (FIL), ICO’sunda 200 Milyon Dolar’ın üzerinde bir yatırım toplayarak, beklenen ve ihtiyaç duyulan bir proje olduğunu ortaya koymuştur. Ancak 2017’de duyurulan proje, ancak 2020 Ekim’inde hayata geçirilebilmiştir.

Filecoin (FIL) coin ne işe yarar?

Filecoin (FIL), Cloudflare, Amazon Web Services, Dropbox, MyCloud gibi popüler bulut depolama alanı sağlayıcılarına karşı merkeziyetsiz ve P2P (kullanıcıdan kullanıcıya) bir alternatif sunmaktadır. Yeteri kadar kullanıcıya ulaştığı takdirde, internet ortamında veri depolamanın en hızlı ve ucuz yolu olacak olan Filecoin (FIL) ağı, merkezi bir yapıya sahip olmadığı için, ağda tutulan dosyalar ve veriler, devletler ya da otoriteler tarafından sansürlenememektedir. Filecoin (FIL) ağında veri saklamanın maliyeti her Gigabyte (GB) başına 0.1 Amerikan Doları’dır. Yani 10 GB bir alan için sadece 1 Amerikan Doları, 1 TB için ise yaklaşık 1024 Amerikan Doları maliyet oluşmaktadır ki, bu da Filecoin (FIL)’i rakiplerinden neredeyse yarı yarıya daha ucuz kılmaktadır.

Filecoin (FIL), Ekim 2020 itibariyle 656 Patabyte ağ kapasitesine ulaşmıştır. Aynı sektörde faaliyet gösteren iki diğer merkeziyetsiz ağdan, yani Filecoin (FIL)’in rakiplerinden Storj, 100 Patabyte ağ kapasitesine ulaşabilmişken, Siacoin’de ise bu rakam sadece 2 Patabyte’dır.

Filecoin (FIL), kendi sistemine katılan bir kullanıcının, Filecoin yazılımını çalıştırarak disk alanını satışa çıkarmasıyla üretilir. Buna “depolama madenciliği” denir. Filecoin ağına depolama alanı sağlayanlar, Filecoin (FIL) token’leri ile ödüllendirilirler. Bu alan sağlayıcıları, kendi bilgisayarındaki atıl alanı ya da harici disk’ini sisteme kiralayan bir ev kullanıcısı olabileceği gibi, büyük miktarda depolama alanı bulunan ve Filecoin (FIL) için tahsis edilmiş sunucular da olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin (BTC) nedir, nasıl ve nereden alınır? Bitcoin hakkında merak edilenler...

Filecoin (FIL) projesi, yarattığı büyük beklentileri hayata geçirebilirse, Amazon, Microsoft, Dropbox, Western Digital gibi merkezi bulut alanı sağlayıcılarına karşı güçlü bir alternatif olarak yer edinebilir. Bu sayılan şirketlerin her biri, hükümetler ve otoriteler tarafından kullanıcıların dosyalarını silmeleri, sansürlemeleri ya da kullanıcı bilgilerini ifşa etmeleri konusunda baskıya uğrayabilir ancak Filecoin (FIL) ağında bu imkansızdır.

Filecoin (FIL) projesi, duyurulduğu 2017 yılından, piyasaya sürüldüğü 2020 yılına kadar çeşitli spekülasyonlar ve topluluk içinde çeşitli tartışmalar yaşamıştır. Son olarak, bir grup madenci yani disk alanı sağlayıcı, ağ ile bağlantılarını keserek kapasitenin düşmesine neden olmuş, Filecoin (FIL) geliştiricileri ile uzlaşıldıktan sonra sorun çözülmüştür.

Filecoin (FIL) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Filecoin (FIL)’in toplam piyasa arzı 2 milyar adet olarak duyurulmuştur ve şu ana kadar sadece %3, yani 55 milyon adet piyasaya sürülmüştür. Bu nedenle, henüz market değeri yaklaşık 2 Milyar Dolar olan Filecoin (FIL), tüm arz tamamlandığında 70,5 Milyar Dolar değere ulaşma potansiyeline sahiptir.

Yazının yayımlandığı tarihte 1 Filecoin (FIL), 35 Amerikan Doları değerindedir ve kripto market piyasasındaki değeri 43. sıradadır.

2020 Ekim ayında 131,8 Amerikan Doları değerine ulaşarak tüm zamanların zirvesini gören Filecoin (FIL), 2019 Ağustos’unda ise 1.83 Amerikan Doları’na kadar düşerek dip yapmıştır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!