Orta Doğu’da henüz nüfuzunu genişletemeyen Filistin, bağımsızlığını bu kez farklı bir yollar kabul ettirmenin yolunu arıyor. Filistin, son dönemde birden fazla ülkenin çalışma yaptığı merkez bankası dijital para birimleri konusunda araştırma yapıyor.

Bloomberg, Filistin Merkez Bankası’nın bir Filistin dijital para biriminin fizibilitesine ilişkin iki çalışma başlattığını bildirmişti. Filistin’in hayata geçirmeyi plânladığı olası dijital para birimi, İsrail ile 1994 Paris Ekonomik İlişkiler Protokolü’nü imzalamasından bu yana güvendiği İsrail şekeline olan bağımlılığını azaltacak. Bilindiği üzere, anlaşmanın bir parçası olarak Filistin, kendi para birimini çıkarmamayı kabul etmişti. Protokolün beş yıl sürmesi gerekiyordu ve devletlerin iki devletli bir çözüme doğru ilerleyeceği izlenimi ile imzalanmıştı.

“Henüz şartlar uygun değil”

Neredeyse 30 yıl sonra, görüşmelerde çok az ilerleme kaydedildi. Filistin’in büyük bir bölümü askeri abluka altında ve Filistin ekonomisi hala İsrail şekeli, ABD Doları ve Ürdün Dinarı’na dayanıyor.

Filistin Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü müdürü Raja Khalidi, Bloomberg’e verdiği demeçte “Filistin para biriminin dijital veya başka bir şekilde bir değişim aracı olarak var olmasına izin verecek makroekonomik koşullar mevcut değil” dedi.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) olarak da bilinen devlet destekli dijital para birimleri, mutlaka blok zincirine dayanmaz, ancak popüler hale getirdiği dağıtılmış defter teknolojisinden esinlenebilir durumda.

Öte yandan bu hafta içi Bloomberg’de yer alan haberde İsrail Merkez Bankası’nın, dijital şekel (İsrail resmî para birimi) için Ethereum altyapısını kullanacağını aktarmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!