2018’den bu yana Bitcoin ve Ethereum farkındalığının gittikçe arttığı Filistin‘de yaşayan sivillerin, HAMAS‘tan daha fazla kripto para kullandığı ortaya çıktı.

Coindesk’in haberine göre Filistin’de Bitcoin hiç olmadığı kadar popüler durumda. Ülkede yaşayan siviller, Bitcoin ve diğer kripto paraları serbest ödemeler ve havale işlemlerinin Bitcoin’le halledildiği bildirildi. Diğer ülkelerin ‘terörist’ olarak tanımladığı HAMAS üyeleri, finansal takibi zor olması dolayısıyla kripto paraları kullanmayı tercih ediyor.

Serbest geliştirici olarak çalışan Bitcoin madencisi Ismail Al-Safadi, “Yerel döviz bürolarında bir işlemde 100 BTC gönderildiğini gördüm. Bazı ofisler artık ayda 5-6 milyon dolar para kazanıyor. Daha çok küçük müşteriler işlem yapıyor ve daha çok 200 dolar ila 1000 dolar arasında paralar gönderiliyor.” dedi.

Filistinliler, İsrail’in uyguladığı yaptırımları ve baskıları aşmak için Bitcoin’i daha fazla sorguluyor ve kullanıyor hale geldiler. İsrail’in 2018 yılından beri uyguladığı politikalar, Gazze Şeridi’nde inanılmaz bir kripto para eko sistemi yaratmış durumda. Filistin Merkez Bankası verilerine göre, yetişkin Filistin vatandaşlarının yüzde 77’sinin herhangi bir bankada hesabı yok ancak 2.6 milyon Filistinli akıllı telefona sahip ve bütün işlemlerini akıllı telefonlar yardımıyla hallediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.