Hisse senetleri, tahviller, petrol ve Bitcoin‘in yükselişi bazı yatırımcıları korkutmaya başladı. Dünya üzerindeki 70 finansal varlığın neredeyse %90’ı 2019’un Nisan ayında pozitif bir ivme kazanarak zirveye ulaştı. Bu durumun ne kadar süreceği kestirilemezken, gelişmenini suni mi yoksa gerçek mi olduğu uzun süre tartışılacağa benziyor.

Wall Street Journal’da yer alan araştırmaya göre, yatırımcıları yaralayan ‘acımasız 2018’den sonra bu yıl para kaybetmeleri neredeyse olanaksız hale geldi. İşler iyi giderse, 2019’un geri kalanı yatırımcılar için gerçek olamayacak kadar iyi olabilir.

Finansal varlıkların değişimi. Görsel: Wall Street Journal

Deutsche Bank tarafından izlenen 70 finansal varlığın yaklaşık % 90’ı, bu yıl nisan ayına kadar ABD doları cinsinden pozitif getiri sağladı. Toplam getiri, hem fiyat hareketlerinin hem de temettüler veya tahvil kuponları gibi alınan nakitlerin etkilerini yansıttığı açıklandı. Bu finansal varlıkların olağanüstü bir şekilde düştüğü 2018 yılını unutturacak gibi görünüyor ve bu pozitif ivme en son 1901 yılında gözlemlenmişti.

Analistler ve yatırımcılar bu durumun daha ne kadar süreceğini henüz kestiremiyor ancak şüpheyle yaklaştıklarını da söylemek mümkün.

1901 yılı ila 2019 arasında finansal varlıkların durumu. Görsel: Wall Street Journal
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.