Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, “BB-” olan Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü aynı şekilde teyit etti. Yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinin bu yıl 3,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

New York merkezli Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü teyit etti. Dikkat çeken açıklamada Türkiye ekonomisinin toparlandığı vurgulanırken, geçen yıl yüzde 20 seviyelerinde olan enflasyonun bu yıl düştüğü belirtildi.

DIŞ RİSKLER YÜKSEK AMA ETKİSİ YOK

Fitch Ratings yaptığı açıklamada cari açıkta bir gelişme olduğunun gözlemlendiğini kaydederken, yüksek seviyedeki dış risklere rağmen bu duruma bir etki etmediği ve dış risklere rağmen cari açığın azaldığını belirtti.

BÜYÜME TAHMİNİ DEĞİŞTİ

Öte yandan Türkiye’nin büyüme tahminine yönelik de olumlu bir revize yapıldı. 2020 yılı büyüme tahmini 0,8 puan artırılarak 3,9’e yükseltildi. Bir önceki büyüme tahmini 3,1 idi.

ENFLASYON TAHMİNİ NE OLDU?

Fitch Ratings, Türkiye’deki enflasyon oranının 2020 sonunda yüzde 10,5 sonraki yıl ise yüzde 10 seviyelerinde olmasının beklendiğini açıkladı. Türkiye jeopolitik konumunun ülke notu üzerinde önemli bir etken olacağı kaydedildi.

KORONAVİRÜS SALGININA DİKKAT ÇEKİLMİŞTİ

Fitch Ratings 11 Şubat 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs salgınının, küresel doğal gaz piyasasını bu yıl baskılayabileceği uyarısında bulunmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!