Kripto paralarda, borsada ve Bitcoin’de FOMO, İngilizce “Fear Of Missing Out” teriminin kısaltmasıdır. “Kaçırma Korkusu” olarak Türkçeye çevirilebilir.

FOMO, özetle bir tür pişmanlık korkusudur. Kripto para piyasalarında ve kripto para sohbetlerinde aslında en çok konuşulan, bahsedilen şey FOMO’dur. Kripto parayla ilgilenen, kripto paralara yatırım yapan herkes mutlaka hayatının bir döneminde şimdi çok yükselmiş olan bir coin’e fiyatı çok düşükken girmeyerek hata etmiştir.

Ya da zamanında elde bulunan coin’ler, düşük fiyattan satılmıştır ancan satıştan sonra söz konusu coin’in fiyatı zamanla yükselmiş ve büyük kar fırsatları heba edilmiştir.

İşte FOMO tam olarak bu durumlar karşısında yaşanan pişmanlık ve bir daha aynı pişmanlığı yaşama korkusudur.

FOMO, hem kişisel deneyim ve tecrübelere, hem de sosyal etkileşimlere ve çevreden şahit olunan, sosyal medyadan okunan deneyimlere bağlıdır.

FOMO, bir anlamda kaygı bozukluğudur. Sizden başka herkesin daha iyi seçimler yaptığına, daha doğru yatırımlar yaptığına, daha çok kazandığına, yatırımlarını katlayıp zengin olduğuna ve sizin bu fırsatları kaçırdığınıza inanmanız FOMO’dur.

FOMO’yu oluşturan duygu durumları şöyle sıralanır : Açgözlülük, korku, heyecan, kıskançlık, sabırsızlık ve kaygı. Bunların üçü, aynı zamanda tüm insanların kaçınması gereken meşhur “yedi ölümcül günah”tan üç tanesidir.

Örneğin sabah kalktığınızda piyasalara göz attınız ve X bir coin’in bir günde %80 değer kazandığınız gördünüz. “Keşke bu coin’e dün yatırım yapsaydım” pişmanlığı FOMO’dur. Aynı şekilde bu yükselişi erkenden gören ya da hisseden kişilerin kazandıklarını kıskanmak da FOMO’dur. Lakin o kişilerin belki de aylardır söz konusu coin’de paralarını tuttukları, belki de o noktaya gelene kadar küçük küçük de olsa zarar ettikleri ama ısrarla HODL yaptıklarını düşünmezsiniz. Sanki sizden başka herkese bir haber uçmuş, o sabah sizden başka herkes söz konusu coin’e yatırım yapmış ve siz dışarıda kalmışsınız gibi hissedersiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kripto paramı nasıl saklarım/korurum?

FOMO Bitcoin fiyatlarını nasıl etkiler?

FOMO’yu sosyal medya ve çeşitli paylaşım ağlarında yazılıp çizilenler de tetikler. Örneğin bir coin ani yükseliş yaptığında ya da yükselip-düştüğünde mutlaka birileri çıkıp “yüzbinlerce lira kazandım, zirvedeyken sattım karım çok büyük, bir araba parası kazandım” gibi şeyler yazacaktır. Aslı olsun olmasın, bu yazılanları okumak, pişmanlık ve hayıflanma hislerimizi kat kat arttırır.

FOMO yani kaybetme ya da kaçırma korkusu, sizi mantıksız, duygusal kararlar almaya itebilir. Ani alım ya da satım kararları ile anaparanızı ve olası karlarınızı riske atabilirsiniz.

Kripto para piyasalarında, ani ve duygusal kararlar vermemeye, mutlaka kendi araştırmanızı kendiniz yapmaya, uzmanların ve tecrübesine bilgisine güvendiğiniz, tanıdığınız, bildiğiniz kişilerin tavsiyelerini uygulamaya ya da onların yaptıklarını yapmaya, en önemlisi ise kaybetmeyi gözer alabileceğinizden daha yüksek rakamlarla işlem yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Birçok analist ve yorumcu, Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara ana akım medyanın ve sıradan vatandaşın ilgisi arttıkça FOMO durumunun da arttığını belirtmekte. Yani kripto paralara ne kadar çok insan ne kadar sonra yatırım yapmaya başlarsa, toplumsal FOMO hali de o kadar artıyor ve herkes daha önce yatırım yapanlardan daha geç kaldıklarını ve daha çok fırsat kaçırdıklarını düşünüyor. Daha önceki tecrübelere göre, FOMO dalgalarının Bitcoin ve kripto para fiyatlarının yükselmesine neden olduğu biliniyor. Çünkü toplumsal olarak yaşanan FOMO hissi, coin’lerin tepe fiyattan alınmasına neden oluyor. Bu nedenle uzun vadeli yatırımcıların büyük kısmı, FOMO dalgasının başlamasını arzulamakta ve bunu bir fırsat olarak görmektedir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!