Forbes Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Steve Forbes, Bitcoin ve kripto para birimlerinin insanları, istikrarsız finansal politikalardan koruduğunu söyledi ancak volatilite ve düzenleme şartıyla piyasada var olabileceğini ifade etti.

ABD Doğal ve Yapay Zeka Merkezi’nde bu hafta sonu yaptığı bir röportajda Forbes, kripto para birimleri, finansın dijitalleşmesi ve daha geniş konular arasında para birimlerinin geleceği hakkında konuştu. Forbes’a göre kripto para birimleri, hükümetler ekonomilerini canlandırmak için parasal genişleme politikaları ile serbest krediye dönüştükçe teknolojik olarak ileriye dönük bir “yardım çığlığı” olarak ortaya çıktı.

“Bitcoin’e düzenleme ve politik bir kanat şart”

Forbes, Bitcoin‘deki volatiliteye dikkat çekerek Bitcoin’in arzının 21 milyon ile sınırlı olmasının Bitcoin’i yaratan kişilerin bir hatası olduğunu söylerken, paranın varlığının “ekonomiyi kontrol etmek” olmadığını, ticareti kolaylaştırmak ve işletmeleri engellemek anlamına geldiğini ifade etti.

Kripto para birimlerinin geleceği konusunda Forbes, Bitcoin’in piyasanın kriz para birimi olarak kullanılmasının ötesinde benimsenmesini sağlamak için “son derece kolay” olması gerektiğini söyledi. Oynaklığın kontrol edilmesi için tedbirlerin uygulanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin’in Suriye, Lübnan ve Venezuela’daki popülerliği sorulması üzerine Forbes, bu durumu BTC’nin parasal faydalarına değil, genel olarak başarısız ekonomik yapıya bağladı. Forbes, Bitcoin’in politik ve düzenleyici bir müdahale olmadan yaygın olarak benimsenmeyeceğini düşünüyor ve kripto para birimlerinin asla mümkün olduğunca geniş çapta bir kullanıma sahip alamayacağına dikkat çekiyor.

Parasal genişlemede Japonya örneği

Ünlü iş insanı, fazla para basmanın zararına da vurgu yaparak Japonya’nın 1980’li yıllarda uyguladığı parasal genişlemeyi örnek gösterdi ve bu parasal genişlemenin 1990-00 arasında ‘kayıp bir dönem’ yarattığına ve sonrasında enflasyonun düşürülerek buna çözüm bulunduğunu aktardı.

Japonya, bu yaptığı parasal genişlemeden otuz yıl sonra bile hala tam olarak toparlanamadı. Ekonomistler, ek önlemler alınmazsa toplamda koronavirüs nedeniyle basılan yüksek miktarda para nedeniyle ABD’nin benzer bir rotaya yöneldiğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir:  "Bitcoin ile birkaç kripto para dışında hepsi sıfıra inecek"
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.