Kelime olarak çatal anlamına gelen fork, kripto para camiasında çatallanma veya çatallaşma anlamına gelmektedir. Blok zincirlerinin bir kopyası oluşarak farklı bir yoldan gitmesi olarak özetlenebilir. Geçici ve kalıcı örnekleri vardır. Eğer fork kalıcı gerçekleşiyorsa, yeni bir blok zinciri ve kripto para ortaya çıkmış demektir.

Hard Fork Nedir?

Hard Fork, blok zinciri teknolojisi ile ilgilidir. Protokoller üzerinde radikal değişikliklere sebep olabilirler. Eskiden geçersiz olan işlemlerin artık geçerli olabilmesine olanak sağlayabilirler. Hard fork, tüm ağların (node) ya da kullanıcıların yazılımını son sürüme güncelleştirmesiyle gerçekleşir.
Başka bir deyişle, Hard Fork, blok zincirinin önceki sürümünden kalıcı bir sapmayla ayrılır ve eğer bu durumda kullanıcılar eski sürümü kullanmaya çalışırsa, ne yazık ki işlemlerinin geçerliliği olmaz.

Bir grup yeni yolu yani güncelleştirilmiş blok zincirini takip ederken, diğer grup hala eski yolu kullanırsa, bu durum blok zincirinde bir fork yaratır. Genellikle, kısa zaman içerisinde eski sürümü kullanan kullanıcılar eski sürümün yeterince işlevsel olmadığının farkına varır ve onlarda yeni sürüme geçerler.

Yazılım protokolünü yeni sürümüne yükseltmemiş kullanıcılar eğer azımsanmayacak bir çoğunluksa, yapılan işlemlerin onaylanmaması durumu bir bölünmeyi zorunlu kılar ve Hard Fork gerçekleşir. İki ayrı blok zinciri ve kripto para oluşur, kullanıcılar tercih ettikleri blok zincirinde kalmaya devam ederek işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunlara örnek olarak Bitcoin Gold ve Bitcoin Cash’i gösterebiliriz.

Hard Fork’lar genellikle, eski sürümde yüksek güvenlik risklerinin ortaya çıkması durumunda, yeni fonksiyonlar ve ters işlemler eklenmesi amacıyla gerçekleşir. Kripto para dünyasının gelişmesinde epey önemli rolü olan Hard Fork’lar hakkında anlatacaklarımız bu kadar.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!