Kripto para piyasasında “fork” teriminin Türkçe karşılığı “çatallanma” olarak geçer. Fork yani çatallanma, bir blok zincirinin (block chain ağının) iki ayrı kopya halinde bölünmesidir. Fork yani çatallanmada tamamen yeni bir blok zinciri oluşmaz, eski blok zinciri kopyalanarak yenisi oluşur, eskisi de devam eder.

Fork (çatallanma) sistemdeki bir hatanın düzeltilmesi amacıyla yapılabilir. Bu durumda açık giderilir ve güncellenmiş bir blok zinciri üzerinden devam edilir.

Ancak, bazen de kripto para topluluğundaki bir grup, çeşitli sebeplerle anlaşmazlığa düşerek veya sistemde gördükleri bir soruna çözüm üretmek amacıyla, kendi kripto para birimlerini ya da token’lerini çıkarmak için fork (çatallanma) yoluna gidebilir. Bu durumda söz konusu para biriminden, yeni bir para birimi doğar. Örneğin Bitcoin fork’u (çatallanması) sonucu farklı para birimleri piyasaya sürülmüştür. (Bitcoin Cash, Bitcoin Gold gibi…)

Bitcoin para birimi piyasaya sürüldükten bir süre sonra Bitcoin topluluğundaki bir grup, işlem yavaşlığı ve güvenlik açıkları gibi bazı sorunları ortaya sürerek bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla Bitcoin blok zincirinde güncellemeye gitmiş, bu nedenle de hard fork yani sert çatallanma (sert bölünme) yapılarak, Bitcoin Cash isimli yeni bir para birimi piyasaya sürülmüştür.

Fork yani çatallanma işlemi, “hard fork” ve “soft fork” olarak ikiye ayrılır. Bunlara Türkçede “sert bölünme” ve “yumuşak bölünme” diyebiliriz.

Hard fork nedir?

Hard fork yani sert bölünme, blok zincirindeki keskin bir bölünmeyi ve kopuşu ifade eder. Hard fork’ta mevcut blok zinciri aynen kopyalanır ancak yeni bir ağ olarak tekrar inşa edilir. Eski ağdaki bazı açıklar kapatılmış ya da eski ağa bazı özellikler eklenmiş olabilir. Bu durumda ortaya çıkan yeni blok zincirine geçen kullanıcılar, yeni bir para biriminin ağına geçmiş olurlar. Bitcoin hard fork’larında, eski yani bölünen ağda bulunan kullanıcılara, ellerinde bulunan BTC miktarı kadar, yeni ortaya çıkan coin’lerden ücretsiz verilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  TKO coin/token nedir? Toko Crypto nasıl alınır? | Binance onu bekliyor, BNB fiyatları tavan yaptı

Soft fork nedir?

Soft fork yani yumuşak bölünme, blok zincirinde alternatif olarak oluşturulan yeni blok zincirine verilen isimdir. Eski blok zincirinin kullanıcıları, kendi blok zincirlerini yenisiyle güncelleyip güncellememekte serbesttir. Bazı teknik özellik değişiklikleri içerir.

Hard fork – soft fork farkı nedir?

Hard fork’ta geriye dönük olarak işlem düğümleri geçersiz olur. Bu yüzden eğer blok zinciri ağındaki kullanıcıların bir kısmı eski ağı kullanmaya devam etmek isterlerse, blok zinciri ikiye bölünür.

Soft fork yani yumuşak bölünme’de ise geriye dönük olarak işlem uyumluluğu vardır. Eski düğümler, yeni işlemleri de geçerli olarak kabul eder. Ancak güncellenmiş düğümler mevcut çıkarılmış blokları geçersiz sayar. Soft fork isteyen kullanıcıların çoğunlukta olması gerekir, aksi takdirde ağdan mahrum kalırlar ve “hard fork” oluşur.

Fork ile türeyen coin’ler nelerdir?

En bilinenleri 2017 yazında Bitcoin hard Fork’u ile Bitcoin’den türeyen Bitcoin Cash’tir.

2016’da ise Ethereum ağının hard fork ile bölünmesi üzerine DAO coin ortaya çıkmıştır. Ancak DAO ağı daha sonra hack saldırısına uğramış ve 3,6 Milyon adet Ethereum çalınmıştır. Bu Fork’tan sonra Ethereum, artık Ethereum Classic adıyla da anılmaktadır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!