Fransa’nın en büyük finansal düzenleyici kurumu olan Fransa Piyasa Düzenleme Kurulu yani Autorité des Marchés Financiers (AMF), kripto para birimlerini dijital varlık olarak kabul edilebileceğini ancak henüz kesin bir sınıflandırmaya hazır olmadığını belirtti.

Regülatör kurum, Avrupa Komisyonu’nun istişaresinden yola çıkarak duruşunu netleştirdi. AMF, şu anda kriptoyu “kriptografiye bağlı olabilecek ve dağıtılmış bir defterde bulunan bir dijital varlık” olarak tanımlıyor. ve aynı zamanda kripto paralar arasında “finansal araçlar” ve “elektronik para” olarak bir çizgi çizilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sabit fiyatlı kripto paralar yasaklanabilir

Kurum yaptığı açıklamada “Elektronik para rejimini korumanın önemli olduğuna inanıyoruz. Şu anda yeni bir düzenlemeyle bu zayıflatılmamalıdır. Bununla birlikte, farklı rejimler arasındaki eklemleme üzerinde çalışmak yararlı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Fransız düzenleyiciler ayrıca, stabilcoin yani sabit fiyatlı kripto paralarınn yaygın kullanımının gözlemlendiğine ve yetkililerin gerektiğinde onları yasaklayabileceğine dikkat çekti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.