Fransa’da Jean Michel Mis adındaki bir milletvekili, ARK Ecosystem’in başkanı ve kurucu ortağı Francois Thooren‘in hükümete açık çağrıda bulunduğu Fransa Merkez Bankası’nın Bitcoin satın almasına izin vermesi konusundaki dilekçesine imza attı.

ARK Ecosystem’in başkanı ve kurucu ortağı Francois Thoorens’ten gelen çağrı, Fransa Merkez Bankası’nın altın gibi bir hazine varlığı olarak Bitcoin edinme ile ilgili stratejileri aktif olarak keşfetmesi yönünde. Thoorens’in Bitcoin alımını şiddetle tavsiye ettiği dilekçe sunuldu ve belirli koşulları yerine getirirse Fransız Senatosu’na gönderilerek burada tartışmaya açılacak. 5 Eylül’e kadar geçerli olacak olan dilekçe şimdiye kadar 322 imza aldı. İmzacıları arasında ise 2017’den beri Ulusal Meclis üyesi olan ve Hukuk İşleri Komisyonu’nda görev yapan Jean-Michel Mis de var.

Öte yandan dilekçe, kuruluşun dilekçe sitesinde yayınlanmasına izin verilmesi için Senato’ya onaylanmak üzere gönderildi. 100.000 imza alırsa, Ulusal Meclis Başkanı, başkan yardımcıları, daimi komisyon başkanları ve Ulusal Meclis’in diğer bazı önde gelen üyelerinden oluşan Konferans Başkanlarının önüne gelecek ve grup, dilekçe ile ilgili her türlü takip faaliyetine karar verebilecek.

Dilekçe şu şekilde…

“Artık Fransa’nın, sanal değerler alanında meydana gelecek değişiklikleri öngören stratejik bir yasayı kabul etmesi hayati önem taşıyor. Birçok şirket şu anda büyük meblağlarda (birkaç milyar Euro’luk) Bitcoin (Microstrategy, Tesla) satın aldı. Belirtilen neden, önümüzdeki 5 yıl içinde zayıf bir doların orta vadeli finansman kapasitesini yok etme riskidir. Miami Belediye Başkanı başta olmak üzere bazı kamu kuruluşları da Bitcoin satın alabilmek için kendilerini konumlandırıyor.

Merkez bankaları onları bağımsızlıklarını güçlendirme hedefiyle satın alıyor. Fransa, zaten başlamış olan bir yarışın tam bir gözlemcisi olarak kalamaz. Bitcoin’e sahip olmamak onu 5-10 yıl içinde finansal olarak zayıf bir duruma sokar. Sorunu ele almak acildir. Fransa bu alanda bir strateji ve bunun uygulanmasını sağlayacak bir yasayıkabul etmelidir. Bu nedenle, Banque de France’a (Fransa Merkez Bankası) Bitcoin ve uygun gördüğü diğer kripto varlıkları satın alma, satma ve tutma kapasitesi kazandırmak için parasal ve finansal kodda bir güncelleme öneriyorum. Teknik çözümler nispeten basittir ve çok az özel bütçe gerektirir. Aynı zamanda, politikacı, bu stratejinin uygulanmasında riskleri doğru bir şekilde değerlendirecek ve makul kripto varlık tutma oranları önerecek bir strateji benimsemek zorunda kalacak.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!