Kripto para endüstrisinde sıklıkla kullanılan ve piyasada yediden yetmiş yediye herkesin kullandığı FUD nedir? sorusunu kullanıcılar merak ediyor. İngilizce olarak Fear, Uncertainty ve Doubt olarak bilinen kavram olan FUD, kısaltmasının Türkçe karşılığı Korku, Kararsızlık ve Şüphe’dir. Piyasada endişe yaratmak isteyen kişi ya da gruplar bir haber ya da gelişmeyle sektöre bu olumsuz hisleri yayar.

Bitcoin başta olmak üzere bütün kripto para piyasası, genel olarak iyi gelişmelerden beslenir ve böylelikle yatırımcılar bu endüstriye adım atar, borsalarda alım/satım yapar ve ekosistemi geliştirir.

FUD sadece ekonomide değil, bütün dünya sahnesinde kim ya da her ne varsa ona karşı kullanılabilir. Örneğin, bir futbol kulübü, bir politikacı, bir kurum ya da bir şirket olabilir. FUD yani Korku, Kararsızlık ve Şüphe’yi yaymak isteyen her kimse rakibini/düşmanını ya da karşısındakini ana akım/sosyal medya aracılığıyla ve kitlelere pompalanan haberlerle onun üzerinde manipülasyon yaratabilir. Manipülasyon yapılarak itibarsızlaştırılan şeyin değeri düşer ve daha fazla saldırıya maruz kalır kolaylaşır.

“Bitcoin tüm dünyada yasaklanacak” iddiası

Yeniden kripto paralara gelecek olursak, FUD’un en çok etkilediği yerlerden biri de kripto para piyasalarıdır. Dev ekonomi baronları ya da siyasetçiler/bürokratların hedefinde bir dönem Bitcoin vardı. Hâlâ karşı çıkanlar varlığını sürdürse de Bitcoin karşıtlığı 3-4 yıl önce bundan daha fazlaydı. Piyasanın önde gelenleri insanlara Bitcoin’e yatırım yapmamaları için FUD’u hissettiren haberler yaymaya ve onları endişeye sürüklemeye çalışmışlardı. FUD ile amaçlanan şey tam olarak kafaları karıştırmak korku ve güvensizlik ortamı yaratmaktır. Mesela Bitcoin’in değerinin düşmesini sağlamak bunun başında gelir.

Örnek vermek gerekirse, Bitcoin’e yatırım yapılması sakıncalıdır, çünkü devletler buna engel olacak” ; “Bitcoin bütün dünyada yasaklanacak ve paranız boşa gidecek” şeklinde iddialarla insanları korkutma amacı güttüler. Bir dönem başarılı olsa da artık buna inanan çok az insan mevcut.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin ve Ethereum'daki hash oranı, Çinli madencilerin denizaşırı ülkelere yerleşmesiyle toparlandı

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.