G20 ülkelerinin bulunduğu ekonomi grubunun kurallarını düzenleyen Finansal İstikrar Kurulu (FSB), Facebook liderliğindeki Libra projesi benzeri “küresel stabil kripto paraları” düzenlemeye yönelik öneriler yayınladı.

Kurum, 67 sayfalık bir raporda on “üst düzey” öneri sundu ve ülkelerin sabit fiyatlı kripto paraları “tutarlı” ve “etkili” şekilde düzenlemesini teşvik etmeyi amaçlıyor ve bu tavsiyelerde “Global Stable Coin’lerin (küresel stabil kripto para birimleri) sorumlu invasyonu destekleyip yerel yaklaşımların uygulanması noktasında hükümetlere yeterli esneklik sağlarken hem yurt içi hem de uluslararası düzeyde ödeme ve/veya değer deposu olarak kullanılmasıyla alakalı potansiyel riskleri azaltmayı hedefliyor.” ifadeleri kullanıldı.

FSB, küresel stabil coinlerin yarattığı “risklerle orantılı” düzenlemeler getirmeyi amaçladığını, ancak aynı zamanda bu risklerin zaman içinde nasıl değişebileceğini de dikkate aldığını söyledi.

İşte FSB’nin G20 üyesi ülkelere verdiği 10 sbailcoin tavsiyesi

  • Yetkililer, bir (GSC) stabil coinin çok işlevli faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde düzenlemeli ve denetlemelidir. İlgili yasa ve düzenlemeleri etkili bir şekilde uygulamak için gerekli yetki ve araçlara ve yeterli kaynaklara sahip olmalı ve bunları kullanmalıdır.
  • Yetkililer, sabit kripto paraların düzenlemelerini fonksiyonel olarak ve riskleriyle orantılı olarak yasal gereklilikler uygulamalıdır.
  • Yetkililer, GSC düzenlemesinin sınırlar ve sektörler arasında kapsamlı bir düzenlemesi, denetimi ve gözetimi olmasını sağlamalıdır. Yetkililer, kendi yetki alanlarını yerine getirme konusunda birbirlerini desteklemek ve sınırlar ötesinde bir GSC düzenlemesinin kapsamlı düzenlemesini, denetimini ve gözetimini kolaylaştırmak için, hem yurtiçinde hem de uluslararası alanda birbirleriyle işbirliği yapmalı ve koordine etmelidirler.
  • Yetkililer, GSC düzenlemelerinin, GSC düzenlemesindeki fonksiyonlar ve faaliyetler için açık bir hesap verebilirlik tahsisi ile kapsamlı bir yönetişim çerçevesine sahip olmasını sağlamalıdır.
  • Yetkililer, GSC düzenlemelerinin özellikle rezerv yönetimi, operasyonel esneklik, siber güvenlik önlemleri ile birlikte ‘uygun’ gereklilikler konusunda etkili risk yönetimi çerçevelerine sahip olmasını sağlamalıdır.
  • Yetkililer, GSC düzenlemelerinin, verilerin korunması, toplanması, depolanması ve yönetilmesi için sağlam sistemlere sahip olmasını sağlamalıdır.
  • Yetkililer GSC düzenlemelerinin uygun kurtarma ve çözümleme planlarına sahip olmasını sağlamalıdır.
  • Yetkililer, GSC düzenlemelerinin kullanıcılara ve ilgili paydaşlara, istikrar mekanizması dahil olmak üzere GSC düzenlemesinin işleyişini anlamak için gerekli kapsamlı ve şeffaf bilgiler sağlamasını sağlamalıdır.
  • Yetkili makamlar, GSC düzenlemelerinin kullanıcılara, herhangi bir itfa hakkının doğası ve uygulanabilirliği ve varsa itfa işlemi hakkında yasal açıklık sağlamalıdır.
  • Yetkili makamlar, GSC düzenlemelerinin, o yargı alanındaki herhangi bir işleme başlamadan önce belirli bir ülkenin tüm geçerli düzenleyici, denetleyici ve gözetim gereksinimlerini karşıladığından emin olmalı ve gerektiğinde yeni düzenleyici gerekliliklere uyum sağlayabilecek sistemler ve ürünler inşa etmelidir.
İlginizi Çekebilir:  Bitcoin, Kasım 2013'ten bu yana en iyi aylık performansında

G20’ye üye ülkeler ise şu şekilde listeleniyor: Türkiye, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Güney Kore, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.