Dünyanın en büyük 20 ekonomisine sahip ülkesini çatısı altında toplayan G20 Zirvesi, Japonya’nın Fukuoka kentinde toplandı. G20 ülkeleri, internet devleri ve kripto paralarla ilgili önemli görüşler aktardı.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturduğu G20 Grubu, Japonya’da geniş katılımla bir toplantı gerçekleştirdi. Zirvede dünya ekonomisi, internet devlerinin vergilendirme durumu, global büyüme, olası ekonomik kriz ve kripto paralarla alakalı konular görüşüldü.

Google, Facebook, Apple ve Amazon gibi uluslararası operasyonlar yürüten küresel teknoloji devlerini daha iyi vergilendirme kararı aldı. Konuyla ilgili alınan ortak kararda, “Konsensüs temelli bir çözüme yönelik çabalarımızı, 2020 yılında sunacağımız nihai raporda iki katına çıkaracağız” denildi. hazırlanacak yeni vergi hukukuna göre internet devleri bundan böyle vergilendirilirken, şirket merkezlerinin olduğu ülke değil, hizmet verilen müşterilerin ve kullanıcıların yaşadığı ülkeler baz alınacak

Zirveden öne çıkan maddeler şu şekilde:

 • Kripto varlıklarının altında yatanlar da dahil olmak üzere teknolojik yenilikler finansal sisteme ve daha geniş ekonomiye önemli faydalar sağlayabilir. Kripto varlıkları bu noktada küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturmazken, tüketici ve yatırımcı koruması, kara para aklama (AML) ve terör finansmanı (CFT) ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere risklere karşı duyarlıyız. FSB’nin kripto varlık düzenleyicileri dizinini ve devam eden çalışma, düzenleyici yaklaşımları ve kripto varlıklarıyla ilgili potansiyel boşlukları içeren raporunu memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca siber dayanıklılığı arttırma çabalarını artırmaya devam ediyoruz ve FSB’nin siber olaylara müdahale etme ve bunlardan kurtulma konusunda etkili uygulamaları belirleme girişimi konusundaki ilerlemesini memnuniyetle karşılıyoruz.
 • Küresel büyümede istikrar sağlandığı dikkat çekerken, bu yılın ortalarından 2020’ye kadar ılımlı olarak toparlanması öngörülüyor.
 • Küresel cari hesap dengesizlikleri, özellikle gelişmekte olan ve gelişmekte olan ekonomilerde, küresel finansal krizin ardından daralmış ve gittikçe artan ekonomilerde giderek daha fazla yoğunlaşmıştır. IMF’nin küresel dengesizlikler konusundaki daha fazla analitik çalışmasını dört gözle bekliyoruz.
 • Nüfus yaşlanması dahil tüm demografik değişiklikler, G20 üyeleri için zorluklar ve fırsatlar doğururken, bunun için politika eylemleri gerektirecektir. Yaşlanan toplumda finansal katılımı güçlendirmek için, Finansal Katılma Küresel Ortaklığı (GPFI) ve OECD tarafından hazırlanan G20 Fukuoka Politika Önceliklerini onaylıyoruz.
 • Güçlü, kota bazlı ve yeterince kaynaklanan IMF’ye olan bağlılığımızı küresel finansal güvenlik ağının merkezindeki rolünü korumak için yineliyoruz.
 • Borç şeffaflığını artırmak ve borç sürdürülebilirliğini sağlamak adına gösterilen ortak çabalarının önemini yineliyoruz. Borç açıklarını kapatmak amacıyla yapılan çok yönlü yaklaşımlarla alakalı IMF-Dünya Bankası Grubu (WBG) Güncellemesini memnuniyetle karşılıyor ve daha fazla uygulanmasını destekliyoruz.
 • Altyapı, ekonomik büyüme ve refahın bir sürücüsüdür. G20 Kalite Altyapısı Yatırım İlkelerini ortak stratejik yönümüz olarak kabul ediyoruz. Altyapıyı varlık sınıfı olarak geliştirmek için unsurları ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz.
 • Doğal afetlere karşı finansal direncin arttırılması için afet risk finansmanının ve sigorta planlarının önemini kabul ediyor, bu doğrultuda WBG’nin raporunun, afet risk finansman yöntemleri hakkındaki bilgilerin genişletilmesine yardımcı olacağına inanıyoruz.
 • Küresel olarak adil, sürdürülebilir ve modern bir uluslararası vergi sistemi için işbirliğimize devam edeceğiz ve büyüme yanlısı vergi politikalarını ilerletmek için uluslararası işbirliğini memnuniyetle karşılayacağız. Mutabakata dayalı bir çözüme yönelik çabalarımızı, 2020 yılına kadar nihai bir raporla iki katına çıkaracağız.
 • Kararlaştırılmış uluslararası standartlara dayanan açık ve esnek bir finansal sistem sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için çok önemlidir. Kararlaştırılan mali reformların tam, zamanında ve tutarlı bir şekilde uygulanmasına bağlı kalmaktayız. Sürdürülebilir finansmanı seferber etmek ve finansal katılımı güçlendirmek küresel büyüme için önemlidir. Özel sektör katılımını ve bu alanlardaki şeffaflığı memnuniyetle karşılıyoruz.
 • FATF’nin kara para aklama, terörist finansman ve çoğaltma finansmanının önlenmesi ve bunlarla mücadelede küresel standartlar belirlemedeki temel rolünü vurgulayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararları’nı 2462’yi memnuniyetle karşılıyoruz. Bu tehditlerle mücadele çabalarını arttırma konusundaki kararlılığımızı yineliyoruz.
İlginizi Çekebilir:  Bitfinex, sosyal medyaya adım attı: Pulse duyuruldu
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.