ABD Başkanı Joe Biden’ın aday olarak gösterdiği ve geçtiğimiz hafta yeni görevine başlayan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, CNBC’nin Squawk Box programında yatırımcıların Bitcoin‘e olan ilgisini gördüğünü ve bunu anlayabildiğini söyledi ancak dolandırıcılık ve diğer sorunları önlemek için piyasaya kesinlikle bir düzenlemenin gerekli olduğunu söyledi.

Microstrategy ve Tesla gibi şirketler başta olmak üzere kurumsal benimseme ve bireysel yatırımcıların ilgisi ile beslenen Bitcoin ve diğer kripto para birimleri geçen yılın sonlarından bu yana patlama yaşadı. Çiçeği burnunda SEC Başkanı Gary Gensler, kripto paralar hakkında “Bir şeyin menkul kıymet olduğu ölçüde, SEC’in çok fazla yetkisi var. Ve pek çok kripto token – şu an için onlara kripto para birimi demeyeceğim – gerçekten de menkul kıymetler” ifadesini kullandı.

“Yatırımcıyı korumalıyız”

Regülasyon konusuna değinen Gensler, Bitcoin özelinde “Dijital, arzı kıt bir değer deposu, ancak oldukça oynak” derken “Ve bazı durumlarda sırf diğer piyasalarla daha düşük bir korelasyon olduğu için, alım satım yapmak ve onu oynaklığı için alım satım yapmak isteyen yatırımcılar var. Orada yatırımcıların korunmasına daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Gensler sözlerini bitirirken Bitcoin’in “spekülatif” bir değer deposu olduğuna ve piyasalardaki yeni yenilikler söz konusu olduğunda SEC’in “teknolojiden bağımsız” olması gerektiğine inandığını söyledi. Lider kripto para bu haberin yayına girdiği dakikalarda 58 bin 800 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!