Türkiye’de henüz netliğin kazanmadığı kripto paralardaki düzenleme ve vergi konusuyla ilgili Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, Kripto Varlıklarda Düzenleme Arayışı çalıştayında kripto varlıkların vergilendirilmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şenyurt, geriye doğru bir vergilendirmenin kanuni olarak mümkün olmadığını ve verginin stopaj, beyan usulü veya stopaj ve beyan karma usulü alınabileceğini ifade etti.

Şenyurt’un açıklamaları şu şekilde…

“Kripto varlıklardan vergilendirilebilecek 3 tür kazanç var. Platformların kazançları, mâdencilerin kazançları, yatırımcıların kazançları. Yatırımcıların kazançları şu ân vergilendirilebilir değil, yasada yeri yok. Vergilendirme için yasal düzenleme lazım. Öncelikle kripto varlıkların tanımı yapılmalı. Dünyada genel eğilim, gayrımaddî varlık olduğu yönünde. Tanımın Gelir Vergisi kanununa eklenmesi lâzım. Ardından vergilendirme yapılabilir.”

“Platformlar aracılığı ile elde edilen kazançlar stopajla, yurt dışından elde edilen kazançlar ise beyan ile vergilendirilebilir. Ülke içinden kazançlara %5-10 arasında, yurt dışından kazançlara ise %40’a varacak vergi konulabilir. Kripto varlıkların KDV’den istisna edilmesi gerektiğini, BSMV’nin ise alınabileceğini, yurt içi yatırımın vergilerle teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurt dışı işlemler ülkeler arası otomatik bilgi değişimi ile görülecek.”

“Geriye doğru vergilendirme olamaz”

“Onlar iki türlü gelir elde edebiliyor, birincisi kripto varlıklardan elde ettikleri dönemsel getiriler, ikincisi elden çıkarmadan elde edilen kazançlar. Gelir vergisi kanunumuzda yedi tane kazanç türü sayılmış. Bu yedi kazancın içine girmeyen gelir veya kazançlar bizim gelir vergisi açısından vergiye tabi değildir. Kripto varlıkların durumu da şu anda baktığımız zaman bu yedi kazançtan herhangi birinin içine girmiyor. Dolayısıyla bir kripto paraya yatırım yapan bir kişi, buradan dönemsel gelir elde ediyorsa veya elden çıkarmadan dolayı bir kazanç elde ediyorsa şu anda bizim gelir vergisi kanunumuzda bunun karşılığı tam olarak yer almamaktadır. Peki bundan sonraki kısımda neler yapılabilir, biraz ona değinmeye çalışayım. Bizim anayasamızın 73. maddesine göre vergiler kanunla konulur, kaldırılır veya değiştirilir. Biz kripto varlıklara yatırım yapanların gelirlerini vergilendirmek istiyorsak burada bir kanuni düzenleme gerekiyor ve bu da meclisin takdirinde olduğu için şöyle yapacağız, böyle yapacağız dememiz bu aşamada doğru olmaz.”

Şenyurt, son olarak vergilendirmenin geriye yönelik işletilemeyeceğini belirterek, kanunların geriye yürümezliği ilkesi gereğince, yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirmenin söz konusu olmayacağını söyledi. Öte yandan zarar konusunun da önemli olduğunu belirten Şenyurt, bir kişinin dönem içerisinde bir kripto paradan gelir elde ederken diğerinden zarar edebileceğini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir:  Portekiz'deki 4.7 milyon dolarlık gayrimenkulün satışı, Cardano (ADA) ile yapıldı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.