Gizlenen bir Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, Kuzey Kore nükleer programlarını finanse etmek için kripto para birimi borsalarını ve bankaları hack’leyerek yaklaşık 2 milyar dolar topladı.

Reuters’ın haberine göre Kuzey Kore, kripto para borsaları ve bankalara yapılan siber saldırılarla milyar doları bulan gelir elde ederek, bu gelirlerle kitle imha silahları programlarını beslemek için fon topladığı ortaya çıktı.

Raporda göze çarpan ifadelerde “Çoğu Genel Keşif Bürosu yönetimi altında faaliyet gösteren Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin siber aktörleri, kitle imha silahları programları için şimdiye kadar tahmini olarak 2 milyar ABD Doları kadar para elde ettiler. Birleşmiş Milletler’deki uzmanlar, Kuzey Kore’nin kripto para birimi döviz borsalarına karşı saldırılarının “geleneksel bankacılık sektöründen daha az devlet gözetimi ve düzenlemesine maruz kalmanın ve izlemenin daha zor olduğu yollarla gelir elde etmesine izin verdiği söyleniyor.” dendi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.