Çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs, gelecek haftadan itibaren müşterileri için yeniden Bitcoin vadeli işlemlere başlayacağını açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, Goldman Sachs’ın bu hamlesi, hızla büyüyen dijital varlıklar sektöründeki faaliyetlerinin bir parçası olduğunu ve blockchain teknolojisi ve merkez bankası dijital para birimleri dahil birçok projeyi de içeriyor.

Haberin kaynağı, bankacılık devinin şu anda Bitcoin merkezinde bir borsa yatırım fonunu da araştırıyor ve kripto para birimi saklama hizmeti işine de girmek istiyor. Goldman Sachs’ın girişiminin perde arkasında bireysel yatırımcı akınının yanı sıra Bitcoin’e karşı artan ilgisiyle birlikte geldiği düşünülüyor. Lider kripto para birimi, yatırımcılar ve bazı şirketler tarafından, hükümetler ve merkez bankaları teşvik paketlerinin artması ve piyasadaki ara bolluğu yaşandıkça açtıkça Bitcoin ve kripto paralar insanlar tarafından enflasyona karşı bir koruma kalkanı olarak görülüyor.

Bu, kripto para ve ilgili türevleri, rekor düşük faiz oranı ortamında getiri için rahat bir duruma getirirken, vadeli işlemler (kaldıraçlı işlemler) daha riskli uzun (long) veya kısa (short) pozisyonlar almaya istekli yatırımcılar için çok çekici bir ortam sunuyor.

Geçtiğimiz yıldan beri yüzde 500 büyüyen toplam kripto para pastası herkesin ilgi odağı olmaya devam ederken, Bitcoin tüm zamanların rekorunu kırarak, 58 bin dolara yükselmiş ve sonrasında sert bir düşüşle 45 bin dolarlara gerilemişti. BTC, bu haberin yazıldığı sırada 49 bin dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!