Goldman Sachs analistleri, Bitcoin’in (veya herhangi bir kripto para biriminin) firmanın müşterileri için değerli bir yatırım olarak görülmediği konusunda hem fikir durumdalar. “ABD’nin Ekonomik Görünümü ve Mevcut Enflasyon, Altın ve Bitcoin Politikalarının Sonuçları” başlıklı toplantıdan çıkan bu sonuç yatırımcılarda soru işaretleri oluşturmuş olabilir.

Goldman Sachs, dün müşterilerle yaptığı görüntülü konuşmaları sırasında yeryüzünde en çok yatırım yapılan kripto para olan Bitcoin‘in mevcut ekonomik ortamda geçerli bir yatırım aracı olmadığını ortaya koydu ve “Bitcoin dahil kripto para birimleri bir varlık sınıfı olarak uygun değildir.” ifadesini bütün müşterilerine aktardı.

“Bitcoin hakkındaki kanıtlar eksik” yorumu

Ünlü yatırım bankasının analistleri, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin volatil fiyat hareketlerine, diğer varlık sınıflarıyla istikrarsız ilişkilerine ve bunun en önemli nedenlerden biri olarak enflasyon riskinden korunma olarak kullanılabileceğine dair kanıt eksikliğine dikka çekerek hiçbir şekilde bir karşılığı olmadığını ifade ettiler.

Goldman Sachs’taki varlık yönetiminde görev yapan baş yatırım sorumlusu Sharmin Mossavar-Rahmani, Bitcoin için “Riskten korunma fonları, yüksek oynaklıkları nedeniyle cazip bulunan bu yatırım aracının cazibesinin geçerli bir yatırım mantığı oluşturmadığına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ünlü milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones’un son zamanlarda Bitcoin’e yaptığı yatırımları açıklaması, daha fazla büyük yatırımcının kripto para piyasasına girme eşiğinde olduğunu ve bu sektörün diğer kurumsal yatırımcılara açabileceği spekülasyonları

Goldman Sachs, en büyük kripto para hakkındaki çelişkili ifadeleri ile biliniyor. Yer yer Bitcoin’i öven ancak bazen de eleştiren raporlarla gündeme gelen yatırım bankasının Bitcoin ile ilgili kesin bir görüşe sahip olması şu an için zor görünüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!