Teknolojinin dev şirketleri Apple ile Google, koronavirüsü tespit amaçlı ortak uygulama geliştiriyor. Devletlerin ve sağlık kuruluşlarının virüsün yayılmasını engellemek adına geliştirilen uygulamada Bluetooth teknolojisi kullanılacak.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı bütün dünya büyük mücadele veriyor. Sosyoekonomik hayatı alt üst eden koronavirüse karşı dünyanın en büyük iki teknoloji şirketi güçlerini birleştirdi ve takip izleme teknolojisini hayata geçirmeye karar verdi.

Bluetooth teknolojisi kullanılacak

Küresel anlamda birçok ülke karantina ve sokağa çıkma yasaklarıyla virüsün yayılımını önlemeye çalışıyordu ve insan takibinin bu süreçte önemli ana konu olarak göz önündeydi. Google ve Apple da kollarını sıvayarak isteğe bağlı temas izleme teknolojisi geliştirmeye yardımcı olacak API’lar yani uygulama programlama arayüzleri ve işletim sistemi düzeyinde teknolojiler barındıran ürünlerle çözüm odaklı çalışmak için ilk adımı attı.

Kullanıcı veri gizliliği konusunda güçlü bir korumanın sağlanması planlanan iki aşamalı çözümün Mayıs ayında Play Store ve Apple Store’larda kullanıcıların indirebileceği halini alacağı bildirildi. Farklı işletim sistemlerinde de çalıştırılması ön görülen uygulamaların Bluetooth özellikli bir platform olarak kullanılacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.