Önceki günlerde banka kartı çıkarmaya hazırlandığı iddialarıyla gündeme gelen Google’ın çatı şirketi Alphabet’in hisseleri yükselişe geçti. Alphabet’in (GOOGL) hisse senedi fiyatı yüzde 6’lık bir artışla geçtiğimiz hafta 1.279 dolara kadar yükseldi.

Stanford Federal Kredi Birliği ve CITI Bank dahil olmak üzere birkaç farklı banka ile anlaşıp kendi kartını piyasaya sürecek olan Google Pay adını vereceği iddia edilen girişimin Apple Card ile rekabet edebilmek adına hayata geçirildiği belirtildi.

Google Card’da hangi özellikler var?

Şirket, fintech pazarındaki yeni akıllı bankamatik kartıyla başarılı bir şekilde rekabet edebilmek adına ödeme alanında da var olmak istiyor. Google Pay ya da Google Crd adı verilecek sistem fiziksel banka kartı olmasının yanı sıra uygulama üzerinde, yapılan fiziksel alışverişlerin detayları da görülebilecek. Kullanıcılar PIN ve parmak izi seçenekleri ile kimlik doğrulama yapacak. Kartın dijital olarak 2020 sonunda ilk olarak ABD’de kullanıma sunulacağı konuşulurken koronavirüs nedeniyle bu hamlenin belki bir süre daha ertelenebileceği de konuşulan konular arasında.

Google banka kartının sanal kartını gösteren ekran görüntüsü.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.