Sanal para birimi Bitcoin, kripto para.

Bitcoin yatırımcıları, kripto para birimlerinin her dört yılda bir gerçekleşen yarılanmanın, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin 000 dolar seviyelerine ve hatta katlarına çıkıp çıkamayacağını tartışıyor. Bu yıl yarılanma Mayıs ayında olacak.

Norveçli kripto para birimi analiz firması Arcane Research’ten gelen bir rapora göre, ‘yarılama’ konusuna olan ilgi Google’da da artıyor. Google Trends’ten alınan verilere göre ‘bitcoin halving’ terimi aramalarda rakamlar, Aralık 2016’ya göre bu tam 2 katına çıktı.

Her Bitcoin yarılanması daha fazla yatırımcı demek

Arcane Research’e göre, artan Google arama sayısı, yarılanma sonrası 2020’de daha yükselmesi muhtemel fiyatlar için potansiyel bir katalizör işareti olabileceğini ve her yarılanmanın Bitcoin farkındalığını artırdığını da belirtiyor.

Bitcoin’in 2016’daki yarılanması sonrasında lider kripto para birimi, 2017 yılında 13 kat arttı. Bazı kripto para yatırımcıları, Mayıs’taki yarılanmanın Bitcoin’in fiyatını artıracağını söylüyor çünkü her yarılanma yeni yatırımcıyı Bitcoin’e çekiyor.

BTC, bir yatırım aracı olarak 2019’da yüzde 94’lük bir yükseliş yaparak Standard&Poor 500 hisse senetlerinden kabaca üç kat daha fazla kâr getirdi.

Mayıs ayında gerçekleşecek olan dördüncü Bitcoin yarılanmasına sadece 108 gün kaldı. Ve takipçiler yarılanma için bitcoinblockhalf.com adlı bir web sitesi açtı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.