Google’ın desteklediği Hedera Hashgraph, dijital kullanıcılarının istekleri doğrultusunda tasarlanan, merkeziyetsiz bir kripto para ağıdır. Hedera Hashgraph, kullanıcı verilerini toplayan aracılar olmadan, çevrimiçi bir şekilde güvenli işlem yapılmasını sağlamaktadır. Kurumsal düzeyde uygulamalara yönelik optimize edilen Hedera, bu yönüyle güvenilir bir platform. HBAR, Hedera ağının kripto para birimidir. HBAR, merkezi olmayan uygulamaları geliştirmek, kişilerarası ödeme sistemleri kurmak ve ağ güvenliğini korumak gibi görevlere sahiptir.

CoinMarketCap verilerine göre, piyasa değeri açısından Hedera Hashgraph tam 47. sırada bulunuyor. Hedera Hashgraph’ın toplam piyasa değeri ise yaklaşık 156.402.143 dolar. Şimdiye kadar HBAR, 0,41 dolarlık değerle tüm zamanlarının en yüksek piyasa değerine ulaşmıştır.

Hedera’nın Farklı Özellikleri

Hedera Hashgraph nedir? sorusuna gelecek olursak Bitcoin ya da Ethereum işlemlerinin düşük hızla gerçekleşmesinden dolayı geliştirilen Hedera Hashgraph, 2019 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmüştür. Hedera Hashgraph, dijital yatırımcılara saniyede binlerce işlem kapasitesi, ucuz ve hızlı transfer hacmi vaat ediyor.

Daha çok mikro ödemeli iş modellerinde kullanılan Hedera Hashgraph, kendisini Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak konumlandırmış durumda. Öyle ki Hedera’nın web sitesinde Bitcoin ve Ethereum’un işlem kapasitesiyle ilgili bir kıyaslama mevcut. Saniyede 3 işlem yapabilen Bitcoin ve saniyede 12 işlem yapabilen Ethereum’un aksine Hedera ağıyla saniyede 10.000 işlem yapılabiliyor. 

Hedera Platformunun Detaylı Analizi

Güvenlik

DDos ve Sybil gibi saldırılara karşı Asenkron Bizans Arıza Toleranslı olduğunu kanıtlayan Hedera, bu yönüyle vaat eden bir kripto para ağı olarak uzmanların dikkatini çekiyor. 

Verimlilik

Verimlilik açısından diğer platformlara göre saniyede binlerce işlem kapasitesine sahip olan Hedera, yapılan işlemlerin tek parça halinde işlenmesine olanak tanıyor. Blockchain gibi rakipleriyle karşılaştırıldığı zaman oldukça avantajlı bir konuma sahip.

İlginizi Çekebilir:  CoinMarketCap'in alternatifi olabilecek 10 platform

Şeffaflık

Hedera Hashgraph Yönetim Kurulu, node’larla alakalı yazılım değişikliklerini belirleme yetkisine sahip. Dürüst node’ların güncel kalmasını sağlayabilen ve illegal node’ları ayıklayabilen Hedera, herkesçe görülebilen ve doğrulanabilen bir kod yapısına sahip.

Adil Yönetim

Hedera yönetimine üye olan kişilerin aldıkları bireysel kararlar tek başına bir anlam ifade etmemekte. Bu durum kurul üyelerinin yönetimde tek başına etken olmalarının önüne geçmektedir. Ayrıca Hedera yönetiminde konsey yönetimi ve fikir birliğini sağlayan yapı farklı kişilerden oluşmakta.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.