The Graph, 2017 yılında piyasaya çıkan, asıl amacı blok zincirlerini sorgulamak ve denetlemek olan bir indeksleme protokolüdür. The Graph sayesinde herkes blok zincirlerdeki verilere ilişkin “subgraph” yani “alt grafik” adı verilen API’ler oluşturabilir ve bunları herkesle paylaşabilir. Graph Token (Graph Coin, GRT Coin, GRT) ise bu ekosistemin kendi kripto para birimidir.

Blok zinciri (blockchain) verilerini incelemek, denetlemek, düzenlemek ve kolay erişilebilir hale getirmek için geliştirilen The Graph ağı, De-Fi uygulamalarını (dApp) ve Web3 ekosistemini güçlendirmeyi temel alıyor. The Graph sayesinde bu uygulamaların GraphQL ile sorgulanabileceği herkese açık API’ler olan “subgraph” yani “alt grafik” ler oluşturulup, herkesle paylaşılabiliyor. Bu alt grafikler sayesinde geliştiriciler uygulamalarını blok zincir üzerine daha kolay inşa edebiliyor.

En basit tanımıyla The Graph projesi için blok zincirler için oluşturulmuş bir arama motoru diyebiliriz.

Bu arama motoru sayesinde şu an Ethereum tabanlı tüm tokenlerin fiyatları, işlem hacimleri gibi veriler Uniswap, CoinGecko gibi De-Fi borsalar üzerinden sorgulanıp görülebiliyor.

Projenin geleceğinde The Graph ağı sunucusuz çalışacak ve bu da tek bir sunucuya ya da veritabanına, yani merkezi bir yazılıma duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracak. Böylece ağın gücünün de tek bir kişinin ya da grubun eline geçmesinin önüne geçilmiş olacak.

The Graph ağına “indexers” (index oluşturucular), “curators” (düzenleyiciler), “delegators” (yetkilendirenler) ve “consumers” (müşteriler) tarafından sunulan katkılar GRT coin ile ödüllendiriliyor. Ağın ekonomik güvenliğini ve sorgulanan verilerin bütünlüğünü sağlamak için tüm bu katılımcılar, dizin oluşturma ve iyileştirme hizmetleri karşılığında work token yani iş ücreti olarak GRT coin alıyor.

GRT Coin’in toplam market arzı 10 milyar adet olarak açıklandı. Şu an bunun 1,2 milyar adedi piyasada dolaşımda bulunuyor. Toplam market değeri 2,5 milyar Dolar olan GRT coin, tüm arz tamamlandığında 20,8 milyar Dolar değerlemeye erişecek. Yazı yayına hazırlandığı esnada 1 GRT = 2.08 Dolar değerindeydi.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto kimdir?

Binance, Huobi, FTX gibi borsalardan alınıp satılabilen, transfer edilebilen (çekilip yatırılabilen) ve cüzdanda tutulabilen GRT coin, 2021 Şubat’ında 2.88 Dolar ile en yüksek zirvesini görürken, 2020 Aralık ayında ise dip yapmıştı.

The Graph Coin (GRT)’yi satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.