Dünya üzerinde en fazla Bitcoin’e sahip olan yatırım şirketi Grayscale Investments, dün ProShares Bitcoin Strategy ETF’ine SEC’nin verdiği onay sonrası harekete geçmeye karar verdi ve vadeli ETF yerine spot ETF için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuru yapacak.

CNBC’de yer alan habere göre, Grayscale Investments, dünyanın en büyük Bitcoin fonu olan GBTC’yi (Grayscale Bitcoin Trust), spot Bitcoin ETF’ine dönüştürmek için önümüzdeki hafta başında SEC’ye bir başvuruda bulunmayı plânlıyor.

Adını vermek istemeyen kaynak, New York merkezli şirketin, önümüzdeki 75 günlük periyotta başvuruyu gerçekleştireceğini ifade etti.

Domino etkisi yaratması bekleniyor

Dün itibariyle SEC tarafından onaylanan ilk vadeli Bitcoin ETF’i sonrasında bu spot ETF de onaylanırsa, Grayscale’in ETF’si, yeni ortaya çıkan kripto varlık sınıfının meşrulaştırılmasında domino etkisi yaratacak ve kurumsal şirketlerin Bitcoin’e adaptasyonu oldukça kolay hale gelecek. ProShares’in kabul gören Bitcoin vadeli ETF’i önemli olsa da, bazı kripto yatırımcıları tarafından yetersiz bir adım olarak görülüyor çünkü gerçek Bitcoin yerine Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören türev sözleşmelerle bağlantılı bir şekilde yatırım yapılabilecek.

Digital Currency Group‘un sahibi Barry Silbert’ın sahibi olduğu ve 38,7 milyar dolarlık varlığı yöneten Grayscale Investments, GBTC ticker tarafından bilinen Bitcoin Trus fonunda dünyadaki bitcoin varlıklarının önemli bir kısmına sahip. Şirket yaklaşık, 653 bin Bitcoin’i barındırıyor ve bu rakam küresel anlamda liderliği temsil ediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!