Dijital para yatırımı ve kripto para varlık yönetimi Grayscale, son zamanların en büyük trendi olan Metaverse‘de büyük gelecek görüyor. Şirket, son raporunda Metaverse dünyasının agresif büyüdüğünü gözler önüne sererek yakın gelecekte 1 trilyon dolarlık bir piyasaya ulaşacağını belirtti.

“Metaverse, Web 3.0 ve Bulut Ekonomileri” başlıklı raporda Grayscale, spesifik bir zaman dilimi belirtmeden yakın bir dönemde Metaverse dünyasının oyun ve yaşam tarzı trendlerinin blok zincirinde dönüşümüyle birlikte dijital dünyalar için altyapı potansiyeliyle kesişmesinden doğacak fırsatın büyük olacağını ve 1 trilyon dolarlık bir değere ulaşacağını kamuoyuyla paylaştı.

2025 yılına kadar büyük sıçrama bekleniyor

Şirket, Decentraland (MANA) gibi projelerin insanların etkileşim kurmasına, yönetmesine ve token kazanmalarına ve çevrimiçi harcadıkları zaman için gerçek dünya avantajları elde etmelerine izin verdiğini aktardı. Şirket, insanların çevrimiçi ortamda giderek daha fazla zaman geçirdiğini ve aynı zamanda dijital ortamlarda sosyal statü oluşturmak için para harcadıklarını da ekledi.

Grayscale, sanal oyun dünyalarından elde edilen gelirin 2020’de 180 milyar dolardan 2025’te 400 milyar dolara yükselebileceğini söyledi. Şirket, bu 400 milyar doların ezici çoğunluğunun, premium oyunlara yapılan harcamalara kıyasla oyun içi harcamalar olacağını belirtti. Bu yılın üçüncü çeyreğinde kriptodaki fonların 8,2 milyar dolar olduğunu ve bunun 1,8 milyar dolarının Web 3 projelerine ve NFT’lere gittiğini söyledi. Oyun uygulamaları için kaynak yaratma, üçüncü çeyrekte NFT’lerin diğer tüm sektörlerini gölgede bırakarak yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı.

Grayscale’in Araştırma Başkanı David Grider ve Araştırma Analisti Matt Maximo tarafından kaleme alınan raporda “İnsanların dijital ve fiziksel dünyaları kapsayan kalıcı, kullanıcıya ait bir internet ekonomisi oluşturmak için gerçek zamanlı olarak sosyalleşebilecekleri birbirine bağlı, deneyimsel, 3B sanal dünyalar arayışında” olduğu ifade edilirken internet anlayışının da farklı bir yere evrildiğini belirtiyor.

İlginizi Çekebilir:  Bir kilometre taşı daha: Bitcoin'in piyasa değeri 1 trilyon doları aştı
ABD’de kuşakların vakitlerini nasıl ve hangi alanlarda değerlendirdiklerine dair bir infografi.

İnternetin evrimi gerçekleşiyor

Raporda, “İnternet her zaman insanları birbirine bağlamakla ilgili olmuştur. Son 30 yılda, internet teknolojisi gelişti ve hepimizin web ile etkileşim şekli de onunla birlikte gelişti.” diyen Grayscale analistleri internetin insanlar üzerindeki etkisine ve evrimine değinerek internetin gelişimini üç başlığa ayırıyor:

  • Web 1.0 – Netscape internete bağladı
  • Web 2.0 – Facebook çevrim içi topluluklara bağladı
  • Web 3.0 – Decentraland topluluğa ait bir sanal dünyaya bağladı

Grider ve Maximo, raporun bu bölümünü “Çağımız ilerledikçe, etkileşimlerimiz ve onları oluşturmak için kullandığımız ortamlar genişledi. Bizi birbirine bağlayan kurumsal mimarilerin nasıl dönüştüğünü, güvendiğimiz bilgi işlem altyapısının nasıl olgunlaştığını ve web üzerindeki kontrolün nasıl azaldığını ilk elden deneyimledik ve topluluk büyük teknoloji şirketleri arasında gidip geldi” sözleriyle tamamlıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.