Çok uluslu ve bağımsız bir çevre örgütü olan Greenpeace’in ABD’deki kolu, kripto para madenciliğinin dünyanın ekolojisi üzerindeki etkisine ilişkin artan endişelerin tartışıldığı bu günlerde Bitcoin (BTC) bağışı kabul etmeyi bıraktı.

Greenpeace ABD sözcüsü, karar sonrası Bitcoin’i çalıştırmak için gereken enerji miktarı netleştikçe, bu politika artık savunulamaz hale geldi” dedi. BitPay’deki bağış sayfasına giren kullanıcıları, “Greenpeace USA artık Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi şeklinde bağış kabul etmiyor” ibaresi karşılıyor. Greenpeace’in Bitcoin bağışlarını destekleyen ilk duyurusu da kuruluşun web sitesinden kaldırıldı. Kuruluş ilk olarak 2014 yılında ödeme plâtformu BitPay aracılığıyla Bitcoin bağışlarını kabul etmeye başlamıştı.

BitPay’deki Greenpeace bağış ekranı.

Greenpeace ABD çevrimiçi strateji direktörü Ben Kroetz, 2014’teki duyurusunda “Tamamen bağımsız bir kuruluş olarak, şirketlerden veya hükümetlerden para almıyoruz ve öncelikle bireysel bağışlara güveniyoruz. BitPay’in güvenilir ve güvenli bir üçüncü taraf Bitcoin ödeme işlemcisi olarak itibarı, Bitcoin’i kabul etmeye başlamamızı kolaylaştırdı, böylece bizi yeni pazarlara ve bağışçılara açtık.” demişti.

Bilindiği üzere Bitcoin’deki madencilik konusu son günlerin en fazla tartışılan konularından biri. Çevresel endişeleri bulunan insanlar Bitcoin’in dünya ekolojisine zarar verdiğini düşünürken, Bitcoin savunucuları, dünyada enerji adına çevreyi kirleten daha büyük faaliyetlerin olduğuna dikkat çekmeye çalışıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.