Doğalgaz ve petrol rafinerilerinde kullanılan flare gas yani patlamalı gaz yöntemiyle Bitcoin madenciliği yapan Validus Power şirketinin CEO’su Greg Foss, Bitcoin’in 2031 yılında 2 milyon dolar fiyatına geleceğini iddia etti.

Foss, bu iddiasını hisse senetleri, borç, para birimi, güzel sanatlar, altın vb. dahil olmak üzere küresel varlıkların toplam değerinin 900 trilyon dolar değerinde olduğundan bahsederek destekledi. Foss, 2 milyon dolarlık BTC fiyatını tahmin ederken, Bitcoin’in toplam küresel varlık değerinin %5’ini yakalayabileceğini varsayıyor.

Toplama bakıldığında bu tahmin Bitcoin’i 45 trilyon dolarlık bir piyasa değerine getiriyor ve bu da toplam arz arasında paylaştırıldığında BTC başına 2.142 milyon dolarlık bir fiyat veriyor.

Foss, iddiasını bu sözlerle dile getiriyor…

“Rezerv varlığın yüzde kaçını 900 trilyon dolar ele geçirebilir? %5 olur mu? Bence bu oldukça düşük, ancak 900 trilyon doların %5’i olduğunu varsayalım. 900 trilyonun %5’i 45 trilyondur. 45 trilyon bölü 21 milyon Bitcoin, bu da Bitcoin başına 2 milyon doların üzerinde bir fiyatı getirir. Bu oldukça mümkün görünüyor.”

CEO, petrol ve gaz endüstrisinin “içinden” biri olarak Foss, petrodoların sonu konusunda oldukça iddialı ancak şu anda bulunduğumuz yerden, petrodoların yerine petrobitcoin’in alacağını varsaymak hala büyük bir soru işareti olarak karşımızda duruyor.

Öte yandan Gemini’nin sahibi ve erken Bitcoin yatırımcısı olan Wniklevoss Kardeşler de Bitcoin için uçuk bir fiyat tahmini yapmış ve BTC’nin 2030 yılında 500 bin dolarlık fiyata ulaşacağını iddia etmişlerdi. Bu uçuk fiyat tahminlerinde Plan B’nin Stock to Flow modeli ve Bitcoin savunucusu Anthony Pompliano’nun yorumları da mevcut.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!