ABD’li derecelendirme kuruluşu Weiss Ratings, dünyanın en çok yatırım yapılan kripto parası Bitcoin ile ilgili ilginç bir iddiada bulundu ve 21 milyon arz ile sınırlı olarak bilinen bir numaralı kripto paranın 21 milyonla sınırlı olmadığını belirtti.

Resmi Twitter hesaplarından “Popüler olmaya bir görüş” başlıkla duyurdukları gelişmede Weiss, borsaların gerçekte var olanlardan daha fazla Bitcoin olduğu izlenimini vermek için kaldıraç kullandığını savundu. Şu ana kadar piyasaya sunulmuş olan miktarın 18.3 milyon olduğu ve 2140 yılında arzı sonlanacağı bilinen Bitcoin‘de kaybolan miktarın ise 4 milyona yakın olduğu öngörülüyor. Yani bu rakam da toplam arzın yaklaşık yüzde 20’sine hiçbir zaman ulaşılamayacağı anlamına geliyor.

Kripto varlıklarınızı borsaya bırakmayın, kendiniz göz kulak olun

“Bankalar nasıl fiat para arzından yararlanıyorsa kripto para borsaları da herhangi bir kripto varlığının mevcut arzından aynı şekilde yararlanıyor” diyen derecelendirme kuruluşu “Kripto paranızı tutmanızın yolu ona kendinizin sahip olmasıdır. Anahtarlar sizde değilse, kriptonuz da sizin değildir” diyerek bireylerin borsaların cüzdanlarına değil de kişisel soğuk cüzdanlarını edinmesi gerektiğini işaret etti.

12 Mayıs’ta gerçekleşen Bitcoin Halving’den kısa bir süre önce ve sonrasındaki araştırmalar gösterdi ki, borsalardaki Bitcoin rezervleri, yavaş yavaş erimeye ve kişisel soğuk cüzdanlara çekilmeye başlandı. Bu durum da borsaların, yatırımcıların yeteri kadar güven vermediğini gözler önüne seriyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!