Güney Kore’nin merkez bankası olan Bank of Korea, ülkenin dijital para birimini test etmek için bir pilot program başlattığını duyurdu.

Projeye geçen ay başlandığını belirten Kore Bankası (BOK), programın dijital para biriminin tasarımı ve gereksinimleri, blockchain teknolojisinin gözden geçirilmesi ve iş süreci analizi ve danışmanlığı aşamasına odaklanarak Aralık 2021’e kadar bu proje üstünde çalışacağını açıkladı.

Kendi merkez bankası dijital para birimlerini çıkarmayı düşünen dünyanın en büyük ekonomileri olan Japonya, Çin ve Fransa’ya meydan okuyacak bir hamlede bulunmayı hedefleyen Güney Kore, ‘dijital won’ projesinin 22 ay süreceğini ifade etti.

Koronavirüs salgını dijital paralara hız verebilir

Ülkede nakit para talebi olduğu için dijital para birimi yayınlamak için acele etmeyen Güney Kore, bunu hızlandırmak isteyebilir çünkü Fransa Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde dijital Euro testlerine başladığını açıklamıştı, buna benzer bir hamleyi Çin de gerçekleştirereK kendi dijital para birimi olması planlanan dijital yuanı geliştirerek birçok safhasını tamamlamıştı ancak koronavirüs salgını nedeniyle çalışmaları ertelemek zorunda kalmıştı.

Öte yandan dünyanın en büyük merkez bankalarından Kanada Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, İsveç Ulusal Bankası, İsviçre Ulusal Bankası da dijital paralar için araştırmalar yaptıklarını içeren duyurular yayınlamıştı. Dev ekonomilere sahi ülkeler koronavirüs salgını nedeniyle kağıt paranın yavaş yavaş ön yargı ile bakıldığı bir döneme girdiğimiz düşünülürse bu dijital para denemeleri hız kazanması muhtemel.

Tarihsel anlamda da kripto ve blockchain dostu bir ülke olan Güney Kore’nin bu sektörde öncü olması beklenen bir durum ve Güney Kore, geçtiğimiz aylarda kripto para sektörünü destekleyen yasalarını meclisten geçirmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!