2021 yılında inanılmaz bir yükselişe sahne olan kripto para çılgınlığının ortasında, Güney Kore’de birçok üniversite öğrencisi, yarı zamanlı işlerinden kazandıkları parayı kripto para birimlerine yatırdıklarını ve hatta bazılarının bu durumun kendilerini strese sokup uykusuzluğa neden olduğunu söyleyerek psikolojik destek aldıklarını ifade etti.

The Korean Times’ın haberine göre, bilgi sağlayıcısı şirket Alba Heaven tarafından 1.750 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir ankete göre, yüzde 23.6 gibi bir oranla yani her 4 gençten 1’inin kripto para birimlerine yatırım yaptığı ortaya çıktı. Erkek öğrencilerde oran yüzde 34,4 iken, kız öğrencilerin yüzde 14,4’ü kripto paralara yatırım yaptığı belirlendi.

Gençler, rahat bir yaşam ve sınıf hiyerarşisini aşmak için kriptoyu fırsat olarak görüyor

Ankette ne kadar bir miktarla kripto yatırımı yapmaya başladıkları sorulduğunda, yüzde 25,2’si yatırıma nispeten küçük bir meblağ ile başladıklarını söyledi. Kripto para birimlerine yatırım yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın, yüzde 52,9’u kripto paralara karşı olumlu baktıklarını söyledi. Neden diye sorulduğunda ise yüzde 33’ü yüksek yatırım getirisini örnek gösterdi, yüzde 31’i giriş için düşük engelleri olmasını seçti ve yüzde 15,1’i de bunun sınıf hiyerarşisini aşmak için son şansları olduğunu söyledi.

Gençler ortalama olarak geçtiğimiz aylarda yaklaşık 1.41 milyon Kore Won’u yatırım yaptılar ve üçte ikisi yarı zamanlı işlerinden kaynak aktarırken yüzde 15.7’si paranın ebeveynlerinden geldiğini söyledi. Hatta 10 öğrenciden biri kripto çılgınlığına katılmak için tasarruf hesaplarındaki tutarlara yöneldi.

Yapılan ankette bu sektöre girmelerinin olumlu yanları kadar olumsuz yönlerinin de kendilerini etkilediğini söyleyen öğrenciler, stres, uykusuzluk ve diğer psikolojik sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını ve çok fazla duygusal iniş-çıkış yaşadıklarını belirtti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!