Güney Koreli finansal düzenleyiciler, kripto paraların ticaretini tamamen yasallaştıran yasa değişikliğini meclisten geçirdi. Bu haber sonrası Bitcoin, 8 bin 800 dolardan 9 bin 100 dolara kadar çıktı.

Önceki gün Hindistan’da Yüksek Mahkeme’nin kripto para ticaretini kısıtlayan genelgeyi hükümsüz saymasının ardından Güney Kore, bugün aldığı bir kararla ülkedeki bütün kripto para faaliyetlerinin yasal olduğunu içeren bir değişikliği Meclis’ten geçirdi.

Güney Kore’nin ticaret hukukunda yer alan Belirli Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanılması Kanunu’nda yapılan değişikliğin kabulü, birlikte, kripto para ticaretinin ülkedeki yasal sisteme entegresi anlamına geliyor. Bu olay, yerel blockchain endüstrisinin yeniden yapılandırılmasını ifade ediyor.

Yasal boşluk ülkedeki kripto para ticaretini etkiledi

Şimdiye kadar, her tüzel kişi, Güney Kore’de bir kripto para borsası kurabiliyordu ancak hükümet bunu engellemek zorunda kaldı. Eylül 2019’a kadar ülkede 70’ten fazla borsa vardı. Pazarın doygunluğu, sektördeki müşteriler için bir takım sorunlara yol açtı ve ülkede kripto paray ile ilgili birçok dolandırıcılık vakası yaşandı. Hükümetin bu kararı kripto topluluğunda sevinçle karşılandı ve Bitcoin 8 bin 800 dolardan 9 bin 100 dolara yükseldi.