Güney Kore Maliye Bakanlığı, Bitcoin ve diğer kripto paralardan ve yapılacak ICO’lardan alınacak vergi gelirleri elde etmeye hazırlanıyor. Milletvekillleri, yeni yasa taslağı üzerinde çalışırken uygulamanın 2021 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı yakın zamanda mevcut vergilendirme kanunlarında değişiklik yapılmasını önerdi ve bu değişikliğe kripto paraların da dahil olması düşünülüyor.

Yerel kaynak EDaily’nin haberine göre, bakanlık yeni değişiklikleri temmuz ayında açıklayacak ve daha sonra eylül ayında Ulusal Meclise sunacak. Ulusal meclisin bu değişiklikleri onaylaması halinde, bu yasalar 2021’de uygulamaya girecek.

Mevcut yasalara göre, Güney Koreli vatandaşlar, yaptıkları dijital para işlemlerinden elde edilen gelir üzerinden vergilendirilmiyor. ABD, Japonya, Almanya gibi ülkelerde kişilerin işlemlerinde belirli oranlarda kesinti uygulanıyor. Singapur ayrıca kripto işlemlerine katma değer vergisi (KDV) uyguluyor, ancak Güney Koreli düzenleyiciler o kadar ileri gitmeyi düşünmediklerini söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.