Kripto para birimi Bitcoin.

Güney Kore Finans ve Ekonomi Bakanlığı, beklenen adımı attı ve kripto para alım satımını vergilendirmeye karar verdi.

Birçok kaynaktan derlenen bilgiye göre kripto paranın ticaretine yüzde 20 oranında vergilendirme getirilecek. Kripto para borsalarındaki alım satımından elde edilen kâr payı da, “sermaye kazançları” yerine “diğer gelirler” olarak değerlendirilecek. Yapılan bu değişiklik uzmanlar tarafından kripto paralar üzerindeki gelirlerin sınıflandırılması için ilk adım olarak görülüyor.

Hükümet yetkilileri doğruladı

Henüz kesinleşmemiş olsa da, adını vermek istemeyen bir hükümet yetkilisi bu önemli gelişmeyi doğruladı. Güney Kore’de, diğer gelirlerin %40’ı %20’de vergilendirilirken kalan %60’ı vergiden düşülebilir. Ülkenin Ulusal Vergi Servisi (NTS), yabancılar tarafından kripto para borsalarında elde edilen kazancı diğer gelir olarak etiketliyor ve vergiyi doğrudan borsalardan topluyor.

Bithumb adlı kripto para borsası, Maliye Bakanlığı’nın darbesini yemişti. Bithumb, kısa bir süre önce 69 milyon dolarlık bir faturayla karşı karşıya kalmış ve bu cezayı ödemek zorunda kalmıştı.

Güney Kore’de devlet, son dönemde oldukça artan kripto para alım-satımını gözlüyor ve kontrol altına almak istiyordu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.