12 Mayıs’ta gerçekleşecek blok ödülü yarılanması (halving) öncesi Bitcoin’in fiyatı önce 10 bin dolara çıktı sonrasında bu sabaha karşı ise 8 bin dolara düştü. Toplamda 200 milyon dolar değerinde kısa pozisyon tasfiye edildi. İşte Bitcoin’deki düşüşü tetikleyen üç faktör…

Bitcoin’deki bu sert ve ani düşüşün nedenleri arasında ilki tarihsel direnç alanı. Yani en büyük kripto para 2018’in ortasından bu yana, 10.000-10.500 dolar aralığı, piyasa değerine göre Bitcoin için tarihsel olarak güçlü bir direnç alanı olarak bu aralık göze çarpıyor. BTC, bu alanı hızla geçemediği zaman düşüş eğilimi sergiliyor. Haziran 2019’da 10.500 dolar barajını aşan Bitcoin, kısa sürede 14.500 doları görmüştü. Bu son dönemdeki en büyük yükselişti.

Bitcoin’in fiyatı, 8 Mayıs’ta 10.100 dolara yükseldiğinde, önemli bir direnç seviyesinin reddedildiğine işaret etti ve BTC’yi dik bir düzeltmeye karşı savunmasız bıraktı. Bu da balinaların harekete geçmesini sağlayarak 9.900 dolardan satış dalgasını başlattı ve öncelikle BitMEX ve Binance Futures’ta uzun süreli sözleşme tasfiyelerine yol açtı. Bir saat içinde 200 milyon dolardan fazla pozsiyon tasfiye edildi.

Balinalar, Bitcoin’in 10 bin dolar duvarından geri dönüşüne çabuk uyandı

Balina adını verdiğimi büyük miktarlarda Bitcoin’e sahip kişi ya da kurumlar, Bitcoin’in halving öncesi 10 bin dolar sınırına dayanıp, fiyatın uzun süre yükselmemesini göz önüne alarak büyük kripto para borsalarında Bitcoin’lerine kısa pozisyon açarak satış dalgası yarattı, bu da en büyük kripto paranın kısa bir süre içerisinde 8 bin dolara kadar gerilemesine yol açtı.

Başka bir deyişle, birçok trader, özellikle balinalar, uzun vadeli bir trendin kritik bir geri dönüş noktasında BTC’ye karşı bahis yapmak kısa sürede keskin bir düşüşü tetikledi. Başka bir deyişle, birçok trader, özellikle balinalar, uzun vadeli bir trendin kritik bir geri dönüş noktasında BTC’ye karşı kumar oynamak istemediler.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin, Güney Kore'de 66 bin dolardan alınıp satılıyor

Bitcoin Halving öncesi yüksek volatilite

12 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Bitcoin blok ödül yarılanması öncesinde, tüm büyük kripto para birimi platformlarındaki ticaret faaliyet yani hareketlilik önemli ölçüde arttı. CME rekor seviyede açık pozisyon gördü, Deribit borsası, opsiyon sözleşmelerinde tüm zamanların en yüksek hacmini kaydetti ve spot piyasadaki borsalar son üç haftada 2017’deki yüksek hacimli dönemleri anımsattı.

Bu dönemlerde piyasaya giren yeni yatırımcıların varlıkları, eski yatırımcıların yarattığı satış baskısıyla karşılaşıyor. 2016 yılındaki halving’den örnek verecek olursak, o dönemde trader’lar, söylentide al, haberde sat taktiğini uygulayıp Bitcoin’in yüzde 30 düşüşüne sebep olmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.