12 Mayıs tarihinde gerçekleşen ve kripto para sektöründe büyük umut beslenen ancak beklenen etkiyi yaratmayan Bitcoin Halving sonrası, Bitcoin zorluk derecesinde yüzde 6’lık bir düşüş gözlendi. Buna sebep olarak Bitcoin madencilerinin ücretlerinin yarıya inmesi gösteriliyor.

Bitcoin zorluk derecesi normalde, ağın madencilik faaliyetine dayanarak Bitcoin madenciliği yapmanın zorluğunu değiştiren kendi kendini düzelten bir mekanizmadır. Bitcoin’de blok ödülü yarılanmasının bir haftayı aşmış bir zaman geçmişken lider kripto paranın fiyatında çok büyük bir oynama yaşanmadı. 9 bin dolaylarında seyreden fiyat eğer halving sonrası, bu fiyatın altına düşseydi, Bitcoin’deki bu zorluk seviyesi kendi kendini düzeltebilirdi ancak bir şekilde bu mümkün olmadı.

Bitcoin madenciliği operatörü Denis Rusinovich, yaptığı açıklamada “Son 3 hafta boyunca daha az verimli madencileri ayakta tutan mevcut BTC fiyat seviyesi nedeniyle son zorluk seviyesi orta derecede geçti. Fiyat Mayıs ayına kadar 7-8 bin koridorda olsaydı, ayarlamanın en az% 15-20 olabileceğini umuyorum.” dedi.

Eğer bu durum geride kalırsa, Bitcoin zorluk derecesi bir sonraki döngüde iki hafta içinde artacaktır, bu nedenle de eski madencileri daha yeni, daha verimli modeller almaya ve bir sonraki hashı bulmak için yarışta öne geçmeye zorlayacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.