Thodex ile Vebitcoin ile Türkiye’nin gündemine oturan ve büyük bir yatırımcı akınına uğrayan Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto para düzenlemesi ve vergilendirme konusunda çalışmaların sürdüğünü ve çok yakında TBMM’ye bir kanun teklifi şeklinde sunulacağını açıkladı.

CNN Türk canlı yayınına konuk olan ve kripto paralara herhangi bir yasak düşünmediklerini ifade eden Elvan, “Kripto varlık alım-satım platformların denetlenmesine yönelik bakanlık olarak taslak bir çalışmamız var. Gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık. Bir kanun teklifi olacak. “Kripto paralar yasaklansın” gibi kesinlikle bir yaklaşımımız yok. Vatandaşlarımız lütfen kendisini ve birikimlerini riske atacak bir yaklaşım içerisinde olmasınlar. Bu nedir, mekanizma nasıl işliyor buna bakarak temkinli davranmak gerekiyor.” dedi.

Kripto para alım satım borsalarındaki denetim konusu

SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı, MASAK, Merkez Bankası gibi sektörün bütün paydaşlarıyla sürekli olarak bir araya geldiklerini açıklayan Bakan Elvan, geçtiğimiz gün MASAK tarafından yayımlanan kripto varlık alım satım plâtformlarına yönelik rehberin son derece yerinde olduğunu söyleyerek, “MASAK’ı bu platformların denetimi, gözetimi konusunda yetkilendirdik. Alım-satım yapanların bilgilerini MASAK ile paylaşacaklar. MASAK’ın bu platformlar üzerinde her türlü denetim yetkisi var.” sözlerini sarf etti.

Tüm dünyanın gündeminde olan kripto para vergilendirme hususuna değinen Elvan, “Vergilendirme çalışmasını da yürütüyoruz. Bunları yürütürken, ilgili taraflarla görüşmeler yapacağız. Bunlar aynı zamanda AB ve gelişmiş ülkelerin çalışma yaptığı alanlar. Bu konuda hızlı giden ülkeler olabilir, hızlı gidilmesinden ziyade sağlam gidilmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!