Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün çeşitli haber sitelerinde yer alan ve kripto para borsalarındaki kullanıcıların bilgilerinin talep edilmesiyle ilgili çıkan haberlere yönelik Twitter hesabından açıklama yaptı. Bu çıkan haberler ‘Türkiye’de kripto paralar vergilendirilecek mi? Bitcoin’e vergi mi geliyor?’ soru işaretlerine yol açmıştı.

Bakanlık, kripto varlıklar, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanıldığına değinerek söz konusu bilgi talebinin MASAK tarafından yapıldığını ve bu talebin vergilendirmeyi değil bu suçlarla mücadele için istendiğini belirten bir duyuru yayımlandı. Söz konusu duyuruda şu ifadeler kullanıldı…

“Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür. Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financel Intelligence Unit -FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektedir.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığınca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek içim uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. BU anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilrmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASA’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!