Hedera Hashgraph (HBAR, HBAR Coin, Hedera Coin gibi isimlerle de anılır) “Block chain’in ötesine geçen platform” sloganıyla piyasaya sürülmüş, yeni nesil bir block chain (blokzinciri) teknolojisidir.

Hedera Hashgraph, blokzinciri teknolojisinin kişiye özel, hızlı, adil ve güvenli olmasını savunuyor. Platformu içlerinde Boeing, Deutsche Telekom, Google, IBM, LG Electronics gibi dev şirketlerin de olduğu bir konsersiyum yönetmektedir. Hedera platformu bu dev şirketlerin de aralarında bulunduğu 30’dan fazla iş ortağından 120 Milyon Amerikan Doları’ndan fazla fon toplayarak hayata geçirilmiştir.

HBAR coin ne işe yarar, HBAR’ın geleceği var mı?

Hedera platformu, bir oybirliği mekanizması yaratmak için kullanılan yeni nesil bir blok zinciri ve akıllı sözleşme teknolojisidir. Bu sayede isteyen kişiler, ölçeklenebilir ve herkes tarafından doğrulanabilir zaman damgaları ve olay sıralamaları oluşturabilmektedir. Bu teknoloji sayesinde firmalar tedarik zincirindeki ürünlerini takip edebilir, müzisyenler şarkılarının dijital haklarını imzalayabilir ya da dijital varlık alış verişleri kaydedilebilir. Bu son özellik, hızlı ve düşük ücretli bir ödeme servisi hizmeti sunmak için kullanılmaktadır ve Hedera platformu sayesinde düşük maliyetli  karmaşık işlemlerin basitleştirildiği kripto para transferleri yapabilmektedir.

Hedera ağının blok zincirinde ağ güvenliğinden ve stabiliteden ödün verilmeden tek bir blokta saniyede 10 bin HBAR tutarında işlem gerçekleştirilebilmektedir. Platformda bir işlem ücreti 0.0001 Amerikan Doları, yani çok düşük rakamlarda. Bu sayede mikro ödemelere imkan tanınır ve çok düşük rakamlı bakiyeler transfer edilebilir. Hedera ağında kullanıcıların kişisel verileri hiçbir şekilde kullanılmaz ve ihtiyaç duyulmaz. Bu da beraberinde gizlilik ve güvenlik avantajlarını getirir.

Kurumsal ihtiyaçlar için kararlı, güvenilir bir platform olan Hedera’nın yerel tokeni Hedera Hashgraph (HBAR)’dır. Bu token, yani kripto para birimi, ağda iki işlev görür: Hedera ağını kripto para kaynaklı ve riskli bir fikir birliği mekanizmasıyla güvence altına alır ve ağın çalışması için gereken bilgi ve işlem kaynaklarını sağlamak üzere katılımcıları teşvik eder.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Buy/Sell (Alım Satım) nasıl yapılır? Bitcoin işlem türleri nelerdir?

Hedera platformu, kurumsal bir şirket tarafından tasarlanan ticari bir organizasyondur. Amacı kâr etmektir ve protokolleri patentlidir. Bu yüzden diğer blok zincirleri gibi merkeziyetsiz değil, merkezi bir yapıdadır. Hedera platformunda bir uygulama geliştirmek isteyenler, lisanslarını satın almak, daha sonra iş modelini sunmak ve lisans fiyatı anlaşması yapmak zorundadır.

Hedera işbirliği ve lisansı ile geliştirilen uygulamalardan biri de Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi tarafından COVID-19 aşılarının sıcaklığını izlemek içindir. Aşıların sıcaklıklarını takip eden yazılımların verileri, Hedera Hashgraph platformunun dağıtık defter algoritması altyapısında kaydedilerek bu verilerin doğrulukları garanti edilmektedir. Bu haberin piyasada duyulması üzerine Hedera Hashgraph (HBAR) token değeri, 1 gün içinde yüzde yüz değer kazanmıştır.

Hedera Hashgraph (HBAR) hangi borsalardan nasıl alınır?

Hedera Hashgraph (HBAR)’ın duyurulan toplam arzı 50 milyar adettir. Şu an bu rakamın 7,3 milyarı piyasada dolaşımdadır. 902 Milyon Amerikan Doları piyasa değerine sahip olan Hedera Hashgraph (HBAR), tüm arz tamamlandığında 6,1 Milyar Dolar’lık değerlemeye erişecektir.

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 Hedera Hashgraph (HBAR), 0.1 Amerikan Doları’na eşittir ve kripto para marketinde 69. sırada bulunmaktadır.

2020 Ocak ayında 0.01 Amerikan Doları ile dip yapan Hedera Hashgraph (HBAR), ilk olarak 2019 Eylül ayında 0.41 Amerikan Doları ile tarihi zirvesine ulaşmıştır. Bu haberin yazıldığı saatlerde ise 0.15 ABD Doları fiyatından işlem görüyor.

Son dönem Coinbase‘de listeleneceği yönünde söylentiler çıkan Hedera Hashgraph (HBAR), en çok kullanılan Binance kripto para borsası üzerinden alınabilir. Türk Lirası ile Hedera Hashgraph (HBAR) almak için önce Binance’a TL yatırmalı, daha sonra bunu USDT ya da BSUD gibi dolara eşit bir kripto para birimine çevirip, Hedera Hashgraph (HBAR) alımı gerçekleştirmelisiniz. Hedera Hashgraph (HBAR) ayrıca diğer birçok kripto para borsasında da alınıp satılabilir, transfer (çekme ve yatırma, alma ve gönderme) edilebilir.

İlginizi Çekebilir:  USD Coin (USDC) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Henüz BTC Türk ve Paribu gibi Türk borsalarında listelenmeyen Hedara Hashgraph (HBAR), Bittrex, Huobi Global, Gate.io, OkCoin, OKEx gibi yurtdışındaki büyük borsalarda işlem görüyor.

Hedera Hashgraph (HBAR) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!