Helium, nesnelerin interneti / internet of things (IoT) teknolojisi için blok zinciri altyapısıyla geliştirilmiş bir ağ platformu, Helium Coin (HNT Coin) ise bu platformun kendi dijital para birimidir. Helium ağı, kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına ve blok zinciri üzerinden birbirlerine veri göndermelerine olanak sağlar. Bu blok zincirindeki düğümleri (node) yönetenler aynı zamanda HNT coin madenciliği yaparlar ve ödül olarak da HNT kazanırlar.

Helium projesi ne işe yarar?

Helium ağının amacı, dünya çapında milyarlarca cihazın bağlanabileceği, bütün dünyayı kapsayan kesintisiz bir kablosuz ağ kapsamı alanı oluşturmaktır ve bunun için gerekli olan Hotspot’ları yani ağ dağıtım noktalarını oluşturanlar HNT coin ile ödüllendirilir. Bu dünya çapındaki ağa “LongFi” ismi verilir ve yüzlerce şirketin ürettiği nesnelerin interneti kullanan küçük ev cihazlarından tutun da, binlerce geliştiricinin bu teknolojiyle geliştirdiği yazılım ve eklentilere kadar zaten milyonlarca cihaz People’s Network kullanmaktadır. Bu mevcut yazılım, sensör ve cihazların LoRaWAN kablosuz protokolü ve Helium blok zinciri sayesinde Wi-Fi veya 4G/5G bağlantıları olmadan internete bağlanması mümkündür.

Helium ağına isteyen herkes The People’s Network veya Proof-of-Coverage ile katılarak HNT kazanabilir. Ayrıca IoT cihazların verilerini aktarmalarını sağlayarak da HNT kazanmak mümkündür. Zira bu cihazların Helium ağını kullanmaları ve veri aktarabilmeleri için HNT kullanarak harcama yapmaları gerekmektedir.

2013 yılında P2P teknolojisinin doğmasına neden olan Napster’ı geliştiren ekip tarafından kurulan Helium, kendi blok zincirinde kullanıcıların işlemleri onaylaması karşılığında HNT coin ile ödüllendirildikleri Proof-of-Coverage (PoC) isimli kendine özgü bir mekanizma kullanmaktadır.

Helium projesinin nesnelerin interneti (Internet of Things) kavramına odaklanmış olması ve iş modelini de buna göre kurması, geleceğinin parlak olduğu yorumlarına neden olurken, Helium ağı bilinir ve kullanılır oldukça, daha çok firma ürünlerinde ve daha çok geliştirici yazılımlarında Helium teknolojisini kullanır oldukça HNT coin’in de değeri artmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Avrupa'da artan 'dijital gümüş' talebi sonrası ilk Litecoin ETP'si listeleniyor

Lime, Salesforce, Conserv, Smart Mimic, Careband gibi büyük girişimlerin ürünlerini Helium ağına entegre etmeleri sonucu, hem HNT fiyatları artmakta, hem de bu ürünlerin kullanıcıları düşük maliyetli bağlantı imkanlarına kavuşmaktadır. Bu ağı kullanan cihazlar “Data Credit” yani “Veri Kredisi harcayarak işlem yaparlar ve 100 bin Data Credit, 1 Dolar’a sabittir. Data Credit’e çevrilen her 1 HNT coin, yakılarak sistemden silinir.

HNT Coin nasıl alınır?

HNT coin toplam arzı 223 milyon adet olarak ilan edilmiştir ve şu an bunun yaklaşık 78 milyon adedi dolaşımdadır. Yaklaşık 1,2 Milyar Dolar market değerine sahip olan HNT coin, tüm arz sağlandığında 3,6 Milyar Dolar değerlemeye ulaşacaktır. Yazının yayına hazırlandığı an itibariyle 1 HNT 16,45 Dolar değerindeydi ve HNT coin kripto para marketinde en değerli 82. sıradaydı.

2021 Nisan ayında 21.17 Dolar fiyata erişerek tüm zamanların en yüksek noktasını gören HNT coin, 2020 yazında ise 0.2 Dolar ile dip noktasındaydı ve o zamandan bu yana %6368 değer kazanmıştır.

HNT coin başta Binance olmak üzere birçok borsada alınıp satılabilir, transfer edilebilir ya da saklanabilir.

Helium Coin (HNT)’yi satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.