Kripto endüstrisinde en fazla hacme sahip merkeziyetsiz borsa olan Uniswap’ın merakla beklenen ve plâtformu bir adım daha ileriye taşıyacak daha gelişmiş özellikler taşıyan üçüncü versiyonu Uniswap V3 Ethereum ağında yayına alındı.

Geçen Mayıs ayında 2. sürümüne yükselten Uniswap, protokolünün yeni versiyonunda plâtformda pek çok değişiklik yer alacak. Buna göre Uniswap kullanıcılara sağladıkları likidite üzerinde daha fazla kontrol vermeyi ve daha riskli işlemler için daha fazla avantaj sağlama vaat ediyor.

DeFi alanında en önde giden Uniswap, DeFi sektöründe bir çığır açtı denebilir. DeFi bilindiği üzere, bankalar ve aracı kurumlar gibi geleneksel finans kurumlarını, bir blockchain ağının üzerine inşa edilen otomatik kodla (yani akıllı sözleşmeler) değiştiren milyarlarca dolarlık bir endüstri. Kullanıcılar DeFi aracılığıyla, kredi alabilir, holdinglerde faiz kazanabilir, tokenları takas edebilir ve tokenların gelecekteki değerlerine dair işlemler yapabiliyor.

Uniswap nedir?

391 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip Ethereum, Ethereum tabanlı DeFi protokollerine yaptığı 77 milyar dolardan fazla kripto yatırımı, sektörün blok zincirinin büyümesi için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Uniswap, insanların Ethereum ağı üzerinden çalışan tokenleri takas etmesine izin veren en popüler Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsa veya DEX’tir. Uniswap’in kendisi otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM), yani emir alıp satmak yerine varlıkları fiyatlandırmak için algoritmalara güvenir. Platformdakiler, sahip oldukları tokenleri kilitleyerek likidite sağlar; diğerleri tokenları ödünç alabilir ve likidite sağlayıcılarına faiz ödeyebilir.

Borsadaki “ERC20” tokenleri arasında, Tether ve USDC gibi dolara sabitlenmiş stabil coinlerin yanı sıra, diğer protokollerde oylamayı kolaylaştıran Maker ve Aave gibi yönetişim tokenları da yer alıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!