Hindistan Merkez Bankası (RBI), Yüksek Mahkeme tarafından alınan, kripto para birimlerinde olan engelleme kararını kaldıran karara karşı bir dilekçe sunmayı planlıyor. Yüksek Mahkeme, geçtiğimiz günlerde kripto para birimleriyle işlem yapan şirketlere gelen bankacılık yasağını kaldırmıştı.

The Economic Times’ın 6 Mart tarihli bir haberine göre, Hindistan Merkez Bankası mahkemenin kararının kripto para birimine insanları teşvik edeceğini ve bankacılık sistemini riske atabileceği konusunda endişe duyuyor.

Yargıtay’ın kararına meydan okumak

Yüksek Mahkeme, 4 Mart’ta Hindistan Merkez Bankasının kripto paralarla ilişkili bankalara yönelik tamamen men kararını geçersiz kıldı. Merkez bankası ilk olarak Temmuz 2018’de bu yasağı uygulamaya koymuştu.

Bu durum, endüstrinin ve kamu kesiminin dilekçelerine yol açtı. Yüksek Mahkemenin iptal kararı geçtiğimiz Ocak ayında geldi. Hindistan Merkez Bankası ise bu kararın gözden geçirilmesini isteyecek.

Bankacılık sisteminin tehlikede olduğuna dair kanıt yok

Merkez bankasının bu kararın kripto paraları yaygınlaştıracağı görüşü zaten tartışmalı bir konuyken, birçok Hint kripto para borsası yasağın kaldırılmasın sonraki 24 saat içerisinde faaliyetlerine tekrar başladı.

Yüksek Mahkeme, merkez bankasının kripto para ticaretinin bankacılık sistemine zarar verdiği kesin olarak ispatlayamadığını belirtti. Merkez bankası, iddiasını doğrulayamazsa Yüksek Mahkemenin kararını değiştireceğini düşünmek anlamsız olur.

Bütün bunlara ek merkez bankası başka bir tehlikeyle daha karşı karşıya kalabilir. Alınan karar sebebiyle zarara uğrayan şirketlerin tazminat talep etme hakkı bulunuyor. Hint borsalardan birinin hukuki danışmanlığını yapan Abhishek Rastogi, durumu şu şekilde açıklıyor: “ Yüksek Mahkeme Hindistan Merkez Bankasının talebini incelemeye alabilir, ancak şu anda kripto para borsaları faaliyet gösterme hakkına sahip. Birçok şirket merkez bankasının kararı sonrasında iflas etti, bu konuyla ilgili harekete geçme hakkına da sahipler.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!