Bitcoin ve kripto para piyasasının yükselişi dünyadaki bütün ilgiyi bu yöne çekti. Reuters’a konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi, Hindistan’da kripto para birimlerini yasaklayan, ülkede bu tür dijital varlıkları elinde tutan ve ticaret yapan herkesi cezalandıran bir yasa teklifinin masada olduğunu söyledi.

Plan hakkında doğrudan bilgi sahibi olan yetkili, dünyanın kripto para birimlerine karşı en katı politikalarından biri olan bu tasarının kripto varlıklara sahip olmayı, ihraç etmeyi, madenciliğini, ticaretini ve transferini suç sayacağını söyledi. Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti parlamentoda rahat bir çoğunluğa sahip olduğu için yetkililer tasarının yasalaşacağından emin.

Hindistan Maliye Bakanı’nın açıklaması kafa karıştırdı

Kaynak yasanın kripto varlıkların paraya dönüştürülmesi için 6 ay zaman tanıyacağını ve altı aydan sonra cezaların uygulanmaya başlayacağını ifade etti. Çin’de şu an madencilik ve ticaret yasaklanmış durumda ancak bulundurmak konusunda bir kısıtlama bulunmuyor. Eğer teklif yasalaşırsa, Bitcoin ve kripto paraları yasaklayan ilk ülke Hindistan olacak.

Öte yandan Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman ise katıldığı bir programda, “Bu konuda hükümetin görüşü çok açık. tüm seçenekleri kapatmayacağız. nsanlara Bitcoin ve kripto paraları denemesi için bir pencere açacağız.” açıklamasını yapmıştı. Bu ikilemin önümüzdeki günlerde sonuçlanması bekleniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!