Hindistan’da yüksek mahkeme, kripto para şirketleri ve borsalarının hizmet vermesini yasaklayan genelgenin geçersiz olduğuna hükmetti. Hindistan’da bundan sonra kripto para faaliyetleri rahatlıkla yapılabilecek.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Nisan 2018’de yayınlanan ve ülkedeki kripto para faaliyetlerini yasaklayan Hindistan Merkez Bankası’nın bu genelgesinin hükümsüz olduğuna karar verdi.

Hindistan Merkez Bankası, 2018 yılında yayımladığı 180 sayfalık genelgeyle kripto parayı kesin bir şekilde yasaklamıştı. Buna karşılık olarak ülkede hizmet veren birkaç borsa, bu kararın bozulması yönünde karşı dava açmıştı.

Kripto dünyası için tarihi bir karar

Bu kararın ardından ülkede kripto para ile blockchain faaliyetleri yeniden canlanması ve daha da gelişmesi bekleniyor. Kripto para yatırımcıları ve girişimcileri Yüksek Mahkeme’nin verdiği bu kararı sevinçle karşıladı. Kararın açıklanmasıyla birlikte kripto para borsalarındaki binlerce hesabın aktifleştirildiği ve kripto ticaretine hazır olduğu ifade edildi.

Yüksek Mahkeme tarafından yasağın kaldırılması, yatırımlar, ekonomik büyüme, finansal içerme ve piyasa olgunlaşması açısından Hindistan için yeni fırsatlar yaratacak. Hindistan, kripto para özelinde 5 trilyon dolarlık bir ekosistem kurmanın peşinde.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.